Увесь світ знає сукню на затин — річ із V-вирізом, подолом довжиною близько до коліна та зав’язаною тканинною стрічкою на талії чи спині. У моду її ввела 50 років тому одна з найвідоміших американських дизайнерок — Діана фон Фюрстенберг. Спокуслива, проте елегантна й практична, ця річ стала улюбленою для мільйонів жінок завдяки своїй багатофункціональності. Якою була історія створення сукні на затин та про її спадок розповідає L’Officiel Online.
Діана фон Фюрстенберг у сукні на затин
На початку 70-х Діана фон Фюрстенберг представила свою революційну сукню на затин. До того дизайнерка надихнулася топами на затин, які одягали балерини поверх своїх вбрань, інтегрувавши й інтерпретувавши їх у свої колекції. Згодом Діана фон Фюрстенберг побачила Джулі Ніксон Ейзенхауер у такому топі її авторства в поєднанні зі спідницею на телебаченні, коли та захищала свого батька Річарда Ніксона, колишнього президента, під час Вотергейтського скандалу. Це підштовхнуло її до створення схожої цілісної речі — сукні на затин.
Дизайн надав величезний поштовх кар’єрі Діани фон Фюрстенберг та її бізнесу, заснованому у 1970 році. «Мені було 26, коли я винайшла сукню на затин», — говорила дизайнерка. «Це була просто маленька сукня з принтом, пошита з трикотажу, і перш ніж я це зрозуміла, я вже жила американською мрією, виготовляючи понад 25 тисяч суконь на тиждень». За словами Діани фон Фюрстенберг, магія сукні на затин полягала в тому, що вона подобається і хлопцеві, і його матері. Пристойно, але сексуально.
Сукні на затин на виставці Діани фон Фюрстенберг «Жінка перед модою» (Women Before Fashion) у Лос-Анджелесі, 2024 рік
Сукня на затин дизайнерки побачила світ у період, коли жінки боролися за власні права й утверджували свою професійну силу. Дизайн був до того ж практичним у носінні, легким у стилізації й мав демократичну ціну. У 1976 році американське видання Newsweek назвало дизайнерку «найбільш комерційно успішною жінкою з часів Коко Шанель». Станом на той рік вона продала близько мільйона суконь на затин.
«Ця маленька сукня дозволила мені бути жінкою, якою я хотіла бути, оплачувати свої рахунки й бути головною», — казала Діана фон Фюрстенберг. «Я передавала свою впевненість іншим жінкам за допомогою цієї сукні, тож вона стала засобом набуття впевненості — не лише для мене, але й для цілого покоління, багатьох поколінь жінок».
Мішель Обама в сукні на затин Діани фон Фюрстенберг, 2012 рік
Для Діани фон Фюрстенберг сукня на затин стала уособленням її власного шляху. Народжена Діаною Галфін у Бельгії, вона зростала в єврейській сім’ї. Її матір пережила Голокост, навчивши майбутню дизайнерку, що «страх — ніколи не опція».
У 1969 році Діана Галфін одружилася з німецьким принцом Егоном фон Фюрстенбергом. Після трьох років шлюбу, під час якого з’явилися двоє дітей, пара вирішила жити окремо. Тоді ж Діана фон Фюрстенберг і презентувала сукню на затин. «Я контролювала свою долю, відповідала за своїх дітей і своє життя, бізнес, я була головною», — говорила вона про розлучення у документальному фільмі «Діана фон Фюрстенберг: Жінка на чолі», що вийшов цьогоріч.
Спадщина сукні на затин продовжує жити й сьогодні, як у бренді дизайнерки DVF, так і в гардеробах відомих жінок. У ній з’являлися Мадонна, Мішель Обама, Кейт Міддлтон та Опра Вінфрі. «Мене завжди надихали жінки, і моєю місією було надихати жінок, — казала Діана фон Фюрстенберг. «Я хотіла стати певною жінкою, і я стала цією жінкою через моду. Це був діалог. Я бачила, що сукня на затин додавала жінкам впевненості, спонукала їх діяти з упевненістю».
Читайте також: Фешн-скарбниці: чому та як культові модні будинки створюють власні архіви