Революція в стилі гранж: як Марк Джейкобс створив легендарну колекцію

Статьи
09.04.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Шоу, що започаткувало новий розділ у моді
ПОДЕЛИТЬСЯ

Марк Джейкобс завжди володів тонким відчуттям моди й міг передбачити, що буде «наступним». А втім, його інноваційність не завжди цінували критики й світові видання. Це не завадило дизайнеру трансформувати Louis Vuitton в іменитий будинок моди. У французькому домі він пробув 16 років, створюючи до того ж культові колаборації із художниками й шоу з віральними несподіванками. Водночас до Louis Vuitton та власного Marc Jacobs дизайнер був відомий як «автор» іншого знакового моменту.

Йдеься про колекцію весна-літо 1993 в стилі гранж для Perry Ellis. Речі з неї спалив фронтмен Nirvana, а самого дизайнера звільнили. 9 квітня, у 61-річчя Марка Джейкобса, L’Officiel Online згадує культовий фешн-показ і як він змінив модний ландшафт.

До моди дизайнер був причетний із юного віку, зокрема підлітком він працював на складі нью-йоркського бутика Charivari. Складаючи одяг і одягаючи манекени, він познайомився зі своїм майбутнім — дизайнером Перрі Еллісом. Саме в його бренді він пропрацює п’ять років, аж поки не сколихне критиків концепцію гранжу. Заразом до цього знакового моменту в життєписі Марка Джейкобса будуть й інші важливі періоди. Серед них навчання в Школи дизайну Парсонса, де він був відзначений найвищими нагородами, як-от званням «Студент року в галузі дизайну». В середині 80-х Марк Джейкобс також знайомиться з Робертом Даффі, що й сьогодні є його бізнес-партнером.

Марк Джейкобс і Люсі де ла Фалез у 1993 році

У 1984 році Марк Джейкобс представив свою першу колекцію для бренду Marc Jacobs. Вже 1987-го дизайнер встановляє рекорд, ставши наймолодшим дизайнером, що коли-небудь був нагороджений Премією Перрі Елліса Ради модних дизайнерів Америки (CDFA) за новий талант у сфері моди. Наприкінці цього десятиліття Марк Джейкобс також посідає посаду віцепрезидента жіночого дизайну в Perry Elis. 

«Гранж — анафема моди», — написала у своєму огляді критикиня Кеті Горін. «Гранж — це жахливо», — заявив інший авторитетний голос у моді Сюзі Менкес. Ці відгуки були присвячені колекції Perry Ellis весна-літо 1993, що створив Марк Джейкобс. Саме того сезону дизайнер представив для моди бунтарство й віяння молодіжних субкультур, що собою репрезентував гранж. Шоу весна-літо 1993 також зібрало найяскравіших зірок того часу: Крісті Тарлінгтон відкрила показ, а подіумом крокували Тайра Бенкс, Наомі Кемпбелл й Карла Бруні. Вони були одягнуті в шапочки-біні, максісукні в клітинку, короткі куртки, як і ремені, з потертостями й шокові сукні, скомбіновані з грубими черевиками. Прослідкувалася також хаотична багатошаровість: жилети нашаровувалися на топи й піджаки, а светри були зав’язані на талії.

Агресивна музика на шоу також підкреслювала гранж напрям, що обрав Марк Джейкобс. Розпашілі моделі виходили під Nirvana, L-7 і Sonic Youth. «Я хотів, щоб вони виглядали так, як вони виглядають, коли йдуть вулицею, тобто без прикрас», — говорив Марк Джейкобс про цю колекцію для The New York Times. «Я не хотів, щоб вони виглядали як дреґ-квінс, і я не хотів, щоб вони виглядали як істоти. Саме так сьогодні виглядають красиві дівчата: вони виглядають дещо безтурботними щодо моди».

Після шоу, що було значним чином розкритиковане, речі з колекції були надіслані знаменитим представникам стилю гранж — Курту Кобейну та Кортні Лав. А втім, таке послання від високої моди рок-музикантам не припало до душі. «Марк надіслав мені й Курту свою гранж колекцію Perry Elis. Знаєте, що ми з нею зробили?» — згодом говорила співачка. «Ми її спалили. Ми були панками, ми не любили такі речі». Невдовзі під час Тижня моди в Мілані критикиня Сюзі Менкес роздавала вручну зроблені бейджі з надписом «гранж — це жахливо».

Після показу Марка Джейкобса звільнили з Perry Ellis. Проте піонерство дизайнера в сезоні весна-літо 1993 вже поклало початок новому розділу — вуличній моді, що знайшла своє місце у світі високих силуетів. Шоу позначало визнання того, яким є вплив молоді на тенденції. Коли дизайнер переосмислював колекцію у 2018 році, тоді вона вже носила статус легендарної.

Читайте також: Наступник у Valentino: 5 найзнаковіших моментів Алессандро Мікеле

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).