//= time(); ?>
Символ радості від першого в історії дизайнера, що працював із Ватиканом
Напередодні в Парижі відбулося офіційне урочисте відкриття Собору Паризької Богоматері. Вперше за п’ять років після руйнівної пожежі він відчинив свої двері для богослужіння, яке відвідали лідери країн та королівські особи. Під час нього понад 270 церковнослужителів були одягнені в барвисті шати Жана-Шарля де Кастельбажака. Французький дизайнер ще десятиліття тому одягнув Папу Івана Павла II в вбрання з яскравими хрестами, Мадонну — в пальто з плюшевих ведмедиків, а також працював з Енді Ворголом, Кітом Гарінґом та Жаном-Мішелем Баскією.
L’Officiel Online розповідає докладніше про творіння Жана-Шарля де Кастельбажака для Нотр-Даму і його творчий шлях.
Творіння Жана-Шарля де Кастельбажака для Нотр-Даму
«Світло та його сяйво (Нотр-Даму. — Прим.ред.) керували моїм творчим процесом, і я думав про блиск кольору на світлому камені Нотр-Даму», — говорив Жан-Шарль де Кастельбажак про свою співпрацю з собором. «Моя робота була зосереджена на хроматичному ритмі та силі золота. Перегукуючись із вітражами, колір всюдисущий на білих ризах навколо золотого хреста». Загалом дизайнер розробив 2,000 ансамблів та об’єктів, що включають головні убори, набедренники, столи, елемент літургійного одягу, й дарохранительниці, для 700 церковнослужителів. Під час цього він співпрацював із 19M, групою ательє, які належать Chanel.
Дизайнер та за сумісництвом митець народився у французькій аристократичній сім’ї. Його двоюрідна сестра Клер де Кастельбажак, що займалася реставрацією церковних артефактів, пішла з життя у віці 21 року, і нині триває процес її канонізації церквою. Сам Жан-Шарль де Кастельбажак отримав сувору католицьку освіту, а в 70-х розпочав свій шлях у моді. Фешн-резюме дизайнера налічує роль художнього директора у Max Mara, роботу в Courrèges і співзаснування бренду Iceberg. У 1978 році він створив власний дім, який припинив роботу 2016-го.
Одне з найвідоміших модних творінь Жана-Шарля де Кастельбажака — пальто з плюшевих ведмедиків, яке носила Мадонна. Крім того, Ріанну він одягнув у сукню із зображенням Дональда Дака, Леді Гагу — в пальто з плюшевих жаб, а Кеті Перрі — в сукню із закликом голосувати за Барака Обаму.
Jean Charles de Castelbajac осінь-зима 2013/2014
Робота над шатами для Нотр-Даму — це не перша співпраця Жана-Шарля де Кастельбажака з церквою. У 1992 році він створив шати для священників, які працювали у французьких в’язницях. 1997 — вбрання з веселковим декором для тисяч священнослужителів, включно з тодішнім Папою Іваном Павлом II, для Всесвітнього дня молоді. Це була перша співпраця Ватикану із будь-яким дизайнером в його історії. Тоді дизайнер попередив голову католицької церкви про асоціацію веселки з ЛГБТК+ спільнотою, на що той відповів: «Але, Жан-Шарле, на веселку немає авторського права». За словами дизайнера, Папа Іваном Павлом II також сказав йому, що він використовує колір як елемент віри.
Папа Іван Павло II у вбранні, створеному Жаном-Шарлем де Кастельбажаком
Священнослужителі у вбраннях, створених Жаном-Шарлем де Кастельбажаком
Одяг, створений Жаном-Шарлем де Кастельбажаком для священнослужителів у 90-х, передали до скарбниці Нотр-Даму як реліквію. Там він зберігався поряд із Терновим вінцем, що, згідно з Євангеліями, був на голові Ісуса Христа. Під час пожежі в соборі барвисті вбрання дизайнера, що повернуться в скарбницю, вдалося врятувати. «Після Всесвітнього Дня Молоді 1997 року для мене велика честь і велике переживання знову поставити свій досвід та мистецтво на службу Церкви та зробити свій внесок у сяйво Нотр-Даму для церемонії відкриття», — казав про співпрацю з Собором Паризької Богоматері Жан-Шарль де Кастельбажак.
Центральний золотистий хрест на мінімалістичних вбраннях дизайнера для Нотр-Даму натхненний хрестом, створеним скульптором Марком Кутюр’є. Під час пожежі в соборі він залишився неушкодженим.
Колір цього золотого центру створили з допомогою такого ж способу, що застосовується для нанесення зображень на футболки. Кольорові елементи навколо нього покликані символізувати різноманітність, адже кожен із них не схожий на інших. У створенні шат важливу роль відіграла майстерність ательє 19M. Так хрест на вбранні архиєпископа складається з 18,000 золотих блискіток, а ризи єпископів декоровані 12 малими різноколірними хрестами, які уособлюють апостолів. «Я уявляв, що ці параметричні елементи створять ритм радості в серці собору», — говорив Жан-Шарль де Кастельбажак.
Читайте також: Відродження з попелу: завершилася реконструкція Нотр-Дам де Парі