Великий Тарновський: найкращі вечірки шевченківських часів

Колумнисты
21.04.2015
ТЕКСТ: admin
ПОДЕЛИТЬСЯ

Автор Ольга Жижко Все статьи автора > Сьогодні Качанівка це —  історико-культурний парк в Чернігівській області з величезною територією та маєтком на березі річки Смош. А колись це спокійне місце було чимось на кшталт Північної частини Лонг Айленду, де проходили «ревучі» для творчої інтелігенції  роки ХІХ століття.  Фонтани, в яких замість води – алкогольнi напої, 

ПОДЕЛИТЬСЯ

11069447_468085430013292_880354841_o


Сьогодні Качанівка це —  історико-культурний парк в Чернігівській області з величезною територією та маєтком на березі річки Смош. А колись це спокійне місце було чимось на кшталт Північної частини Лонг Айленду, де проходили «ревучі» для творчої інтелігенції  роки ХІХ століття.  Фонтани, в яких замість води – алкогольнi напої,  прекрасні жінки, оркестри з гучною музикою — про вечірки в Качанівці ходять легенди. «Якщо міряти особистість її вмінням себе проявляти, то у Тарновських було щось воістину чудове, якась підвищена чутливість до всіх обіцянок життя … У них був рідкісний дар надії, романтичний запал, який мало в кого можна зустріти.» Нам непросто було наважитись на такі паралелі: Григорій, Василь- старший та Василь- молодший Тарновські і Джей Гетсбі.

Щоб краще уявити собі образи цих видатних діячів,  варто  пригадати родину Медічі з їхнім палаццо, в якому постійно гостювали найталоновитіші митці сучасності: Мікеланджело, Ботічеллі, Джордано Вазарі, Рафаелем, Тиціаном; Пеггі Гугенхайм, яка дружила з Семюелом  Бекетом та Марселем Дюшаном, і відкрила Джексона Поллока; ну і трохи  Трімальхіона – персонажа давньоримського «Сатирикону», який любив багатогодинні трапези та хотів відчувати свою причастнiсть до науки та мистецтва. Зібравши всі ці образи докупи, ми отримаємо щось подібне до господарів Качанівського маєтку . У 1824 році власником садиби став Григорій Тарновський, який вирішив – Качанівка стане культурним центром. Цифри говорять самі за себе: у маєтку було 50 гостьових кімнат, а книга видатних гостей Качанівки нараховує 640 імен.

11101853_468108253344343_688345095_n

Григорій Тарновський. Відомий як покровитель молодих талантів та успішний підприємець, він вдало поєднував обидві риси – допомагав митцям фiнансово. За це його обрали почесним членом Академії  мистецтв.  Під час його господарювання в Качанівку вперше приїхав Микола Гоголь. Кажуть, що саме там він вперше читав «Тараса Бульбу».  Ще  один відомий гість — Михайло  Глінка – у Качанівці почав працювати над оперою «Руслан і Людмила». Що ж так надихало гостей, якщо  Гоголь і Глінка  працювали там над своїми чи не найвідомішими  роботами? Тарновські підсолоджували будні митців з таким хистом до розваг, що самому Гетсбі у них було чому  повчитися.  Глінкою  і Гоголем  список гостей Качанівки не закінчується. Там гостювали Жуковський, Брюллов, а у у 40-ві роки  приїхав сам Шевченко. Він ставився до Тарновського як до Трімальхіона – вважав того самодуром  та розпусником. Хоча, саме Тарновському —  одному  з перших —  Шевченко надіслав поему «Гайдамаки». А ще  подарував картину «Катерина».

Спадкоємець Тарновського  —  Василь Васильович-старший, племінник. І до нього в гості також приїжджали Гоголь і Шевченко. А ще  – Пантелеймон Куліш, якому Тарновський допоміг видати «Чорну Раду»,  Марко Вовчок, якій він часто допомагав грішми. Але найяскравішою постаттю з трьох Тарновських вважають Василя Васильовича- молодшого. Саме йому ми зобо’вязані тим, що в Україні є національний музей ім. Т. Г. Шевченка. Він створив  навколо маєтку один з найбільших в Україні та Європі пейзажних парків і всі зароблені кошти витрачав на меценатство.   Туди, на запрошення власника приїжджали Михайло Врубель, Дмитро Яворницький, увесь  1880-й рік у Качанівці провів Ілля Рєпін, працюючи над картиною «Запорожці пишуть листа турецькому султану».  У Качанівці з’явилася його  знаменита картина «Вечорниці».  Більш за все в  житті Тарновський-молодший  любив три речі: парки,  живопис та жінок. У перервах між яскравими вечірками він жертвував кошти на спорудження пам’ятників Богдану Хмельницькому, Івану Котляревському, на випуск першого українського літературно – історичного журналу «Київська старовина» та брав участь у підготовці українського видання Біблії.

11171769_468077766680725_2025521688_o

Так, в Україні  були  життєрадісні  багатії зі смаком до життя та вітальністю у жилах, які влаштовували вечірки, на які мріяли бути запрошеними найвідоміші творчі особистості України та Росії. У Качаніці можна було зустрітися з цікавими та неординарними героями  тодішнього мистецького контексту.

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВЕЩЬ ДНЯ
17.05.2024
Marc-Antoine Barrois
Аромат для жінок і чоловіків Tilia
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).