Галереї, мистецькі центри та міжнародні виставки: де українські митці представляють свої роботи у Європі

Искусство
16.08.2022
ТЕКСТ: Анастасія Поляк
ПОДЕЛИТЬСЯ
Від великих міжнародних платформ до виставок у культурних центрах
ПОДЕЛИТЬСЯ

Українські митці ще здавна славилися своїм талантом на весь світ. Про Марію Примаченко, Олександра Архипенка й Казимира Малевича хоч раз чув чи не кожен поціновувач мистецтва. Вони неодноразово представляли свої картини на міжнародних виставках і показували, якими здібними насправді є українці. 

Сучасні українські митці теж мають можливість розповісти про себе на широкий загал. Міжнародні та персональні виставки в галереях Європи — це чудовий шанс показати свій талант і вкотре заявити про Україну на масштабному рівні. Саме тому ми зібрали кілька європейських галерей, музеїв, культурних центрів і виставок, де сучасні українські майстри можуть представляти свої роботи.

Центр Помпіду

Національний центр мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду — це культурний центр у Парижі, названий на честь засновника закладу і колишнього президента Франції. Зовні фасад будівлі обрамляють труби, троси й інші технічні конструкції, пофарбовані в різні кольори. Яскравий та оригінальний вигляд центру одразу привертає увагу й наче натякає, що це місце створене спеціально для творчих людей.

Центр Помпіду включає в себе Музей сучасного мистецтва, де зберігаються роботи з живопису, дизайну, скульптури, фотографії та архітектури. Поряд з творіннями Сальвадора Далі та Пабло Пікассо там представлено і різні експонати українських митців, включаючи Казимира Малевича, Олексу Геращенка й Василя Кандинського. Рік тому постійну колекцію Центру також поповнила інсталяція сучасного українського художника Микити Кадана під назвою “Постамент. Практика витіснення”. 

З початком повномасштабної війни Центр Помпіду продовжив підтримувати українських митців. У березні цього року в рамках Фонду Центру Помпіду було влаштовано дебати, на яких українські художники, куратори виставок і кінематографісти мали змогу виступити з промовою про ситуацію в Україні.

Венеційська бієнале

Міжнародна виставка Венеційська бієнале відбувається кожні два непарні роки у Венеції. Вона вважається однією з провідних виставок сучасного мистецтва. 

Україна бере участь у Венеційській бієнале з 2001 року. У XX столітті, ще до проголошення незалежності, українські митці представляли свої роботи у складі СРСР. Серед них були Федір Кричевський, Олександр Архипенко, Михайло Бойчук, Василь Касіян, Тетяна Яблонська та багато інших.

Нині Україна кожні два роки обирає митця, який представлятиме свій проєкт і виборюватиме честь держави на такому масштабному рівні. У 2022 році (через пандемію організатори були змушені перенести виставку з 2021 року на 2022) на Венеційську бієнале відправили проєкт харківського художника Павла Макова “Фонтан виснаження. Висока вода” — інсталяцію з 12 рядів мідних лінійок, по яких тече вода, і супровідні до неї фото та малюнки. Також на виставці представлено картини Марії Примаченко, які вціліли після пожежі в її музеї.

Базель Арт Центр та Liste Art Fair

Культурний Центр у Базелі, Швейцарія, — це ще один мистецький простір, який дає українським митцям можливість представити свої роботи. У червні цього року в центрі була проведена презентація виставки українських художників під назвою "Наднова. Мистецтво України", яка відбулася за підтримки Voices of Culture та Посольства України у Швейцарії. Виставка складалася з трьох проєктів: "Непорушна стіна", Bohemian Art Corner. Basel edition і благодійного фандрейзингу "Руки для мами", метою яких було знайомство швейцарців з сучасним українським мистецтвом. Учасниками стали художники Олег Тістол, Віктор Сидоренко, Сергій Мельниченко, Наталія Корф-Іванюк, Waone та інші.

У центрі можуть бути представлені роботи з живопису, графіки, скульптури, фотографії, відеоарту, дизайну та інтерактивного мистецтва. 

Тут же, у Базелі, відбувається щорічний мистецький ярмарок Liste Art Fair, орієнтований на молоді галереї. Цього року участь у ньому вперше взяли дві українські галереї — Naked Room і Voloshyn Gallery. Вони були запрошені особисто керівництвом ярмарку, яке тим самим висловило свою підтримку розвитку українського мистецтва.

Галерея 24b

Галерея 24b знаходиться у Парижі, поблизу Лувру, та відома завдяки гучним іменам у фешн-індустрії і виставкам таких художників, як Томас Лемут, Деміен Макдональд, Моріс Маярл і Дітер Рамс. З 2011 року основним напрямом роботи галереї стало представлення експонатів з різних культур, включаючи азійську, австралійську, центральноамериканську, європейську й особливо французьку.

Саме тут у травні цього року відбулася міжнародна виставка жіночого мистецтва, у якій взяли участь дев’ять мисткинь з України. Серед сучасних українських художниць, які представили свої полотна, були Тала Вовк, Ольга Коваль, Олена Тернова, Ірина Онопенко та інші. Багато картин українки створили вже під час війни, тому виставка набула нового, значно глибшого сенсу. Роботи мисткинь розмістили на головному поверсі виставки, а всі українські художниці отримали премію Woman Art Award 2022.

Wadström Tönnheim Gallery

Іспанська галерея Wadström Tönnheim Gallery — це культурний простір у Марбельї, метою якого, за словами засновників, є дослідження живопису та його актуальності в сучасному мистецтві. У галереї представлено роботи митців не лише з Іспанії, а й з інших країн Європи. Після початку повномасштабної війни Маттіас Тоннхейм, засновник Wadström Tönnheim Gallery, помітив перспективність і високу якість українського мистецтва. Саме тому 9 липня в галереї відбулася виставка робіт українських митців Art for Freedom, де було представлено скульптури Назара Білика, світлини фешн-фотографа Івана Цюпки, витинанки Дар’ї Льошкіної та експонати від інших 12 художників України.

Метою виставки було ознайомлення європейців з сучасним українським мистецтвом, і організаторам це вдалося: одна з картин українського художника Василя Грубляка поповнила колекцію швейцарця Єна Струве й опинилася поряд з роботами Пабло Пікассо, а загалом під час вернісажу вдалося зібрати 7000 євро для благодійного фонду Future for Ukraine.

З початком повномасштабної війни світ ще більше зацікавився українською культурою, а у наших митців тим часом з’явилася важлива місія. З кожною виставкою своїх робіт вони продовжують розповідати про Україну і доводити, що талант у нашого народу не зможе забрати ніхто. Попри все ми будемо й далі творити та показувати світові, наскільки сильними є українці.

Читайте також: Документальний фільм про Україну «Синдром Гамлета» отримав Гран-прі кінофестивалю в Локарно

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).