Втрачене мистецтво. Історія зниклої картини Ґустава Клімта «Портрет фройляйн Лізер»

Искусство
01.05.2024
ПОДІЛИТИСЯ
Століття невідомості
ПОДІЛИТИСЯ

Картина Ґустава Клімта «Портрет фройляйн Лізер» окреслила визначне досягнення на мистецькій арені Австрії — вартість її продажу становила рекордні 30 мільйонів євро. Чому незавершена робота художника викликала такий інтерес публіки, де зберігалася картина впродовж століття та ким була фройляйн Лізер, розповідає редакція L’Officiel Online.

«Портрет фройляйн Лізер»

Історія картини та пробіли в її долі

«Портрет фройляйн Лізер» вважається однією з останніх картин, написаних Клімтом за життя. Після трагічної смерті художника, яка сталася внаслідок інсульту, мистецька робота була знайдена незавершеною в його майстерні. У 1918 році картину передали її замовникам, а останній раз «Портрет фройляйн Лізер» бачили на публіці в 1925 році в рамках виставки в Відні.

Майже століття доля картини була невідомою. Її власники покинули Австрію в 1930 році, залишивши більшу частину свого майна. Аукціонний дім Im Kinsky заявляє, що немає ні підтверджень, ні спростування інформації, чи була картина конфіскованою нацистською Німеччиною після окупації Австрії в 1938 році.

 Ґустав Клімт

З 1960-х років «Портрет фройляйн Лізер» знаходився у Відні в маєтку колишніх володарів, про що публіка дізналася лише в 2023 році. Картина опинилася в їх руках через три послідовних спадки. Імена власників залишаються в таємниці, а продаж роботи Клімта став можливий завдяки Вашингтонському принципу — створеному в 1998 році документу, який вирішує питання повернення предметів мистецтва, конфіскованого нацистами.

Ким була фройляйн Лізер

Картина «Портрет фройляйн Лізер» продовжила серію портретів Ґустава Клімта з зображенням світських жінок. Робота була створена на замовлення заможної єврейської сім’ї, до якої входили брати-бізнесмени Адольф та Юстус Лізери. Достовірно невідомо, хто зображений на портреті авторства Клімта. Раніше вважалося, що дівчиною на картині є донька Адольфа Маргарет, водночас Im Kinsky припускають, що нею могла б бути донька Юстуса Лізера та відомої меценатки, поціновувачки мистецтва та світської левиці Генрієтти Лізер.

Конференція Художнього дому Австрії, 2024 рік

 

Маргарет іммігрувала з Австрії до Угорщини, а пізніше — до Великобританії, проте експерти заявляють, що картина ніколи не покидала кордони країни. Ліллі Лізер, донька Юстуса, залишалася в Відні до примусової депортації. Її матір Генрієтту було знайдено мертвою в концтаборі Аушвіц, а після Другої світової війни сама Ліллі повернулася до Австрії.

Австрійський рекорд

24 травня 2024 року аукціонний дім Im Kinsky продав картину «Портрет фройляйн Лізер» за суму в 30 мільйонів євро. Покупцем став колекціонер з Гонконгу, ім’я якого не розголошується. Картина стала найдорожчою мистецькою справою в Австрії. Раніше найдорожчою проданою на аукціоні роботою було творіння Франса Франкена Молодшого — її вартість у 2010 році становила 7 мільйонів євро.

ПОДІЛИТИСЯ
На сайті доступні аудіозаписи статей, підкасти і рекомендації стилістів в аудіо-форматі. Такі матеріали відмічені відповідним знаком(зліва).