7 причин не проґавити онлайн-виставку "Темний рай" про життя Чорнобильського Полісся

Мистецтво
05.05.2021
ПОДЕЛИТЬСЯ
35 років історії трагедії
ПОДЕЛИТЬСЯ

На сайті Національного центру «Український дім» відкрилася унікальна онлайн-виставка про життя Чорнобильського Полісся під назвою «Темний рай». Авторка та кураторка проєкту — художниця ZINAIDA. Співкуратор, архітектор онлайн-експозиції — Вальдемарт Клюзко.

Концепція експозиції заснована на проявах життя та відродження Чорнобильської зони через 35 років після спустошення й руйнації. Зібрані артефакти, інформація та особисте спілкування з мешканцями трансформувалися у джерело натхнення для митців, а Чорнобиль став своєрідною Меккою для художників.

Виставка складається з 12 частин, які включають архівні документи, відео- та аудіоматеріали, фотографії, відеоінсталяції, живопис і предмети декоративно-прикладного мистецтва, — всі роботи та об'єкти пов'язані з історією особливого життя краю. Ми зібрали 7 цікавих фактів, аби заохотити вас відвідати цю виставку онлайн.

 На виставці вперше будуть представлені картини Ігоря Рудені 

Художника, який створив свій власний світ серед дикої природи Чорнобильської зони. Його співрозмовники — дикі тварини: борсуки, бобри, лосі, олені, з білкою він ділить горіхові дерева, з котами — рибу, з вовками — здобич. Невеликий город. Лад і тепло у затишній хаті. Електрика від вітру. Люди заїжджають зрідка.

На своїх роботах художник, ретельно і неспішно, зображує навколишній простір та свій особливий світогляд. Його картина «Квітка темного раю», де зображені нарциси поряд з покинутими хатами Чорнобильської зони, стала своєрідним символом виставки. Адже ці квіти можна побачити біля зруйнованих хат, через розвалені стіни, але поруч — яскраві нарциси, свіжі, як подих життя. На виставці художник представив 17 картин з 72 створених за 15 років життя в зоні відчуження.

Інсталяція «Спогад»
(Віталій Татарчук, Вальдемарт Клюзко, Наталка Лещенко, Владислав Цуман)

Це одна з 15 000 дитячих мікроісторій Прип’яті: спогад про щасливе дитинство десятирічного хлопця, Віталія Татарчука, який разом із сім’єю жив у молодому квітучому місті. Ходив до садка та школи, захоплювався авіаконструюванням, їздив із татом на дачу в ліс... Через 30 років після аварії повернувся у місто дитинства, у залишену колись квартиру. На виставці відеоподорож містом Прип’ять, виставка дитячих малюнків Віталія та фото Прип’яті до аварії.

Фотопрезентація «Рятівники Української Атлантиди»

Складається з репортажних світлин, зроблених протягом 1994-2016 років під час польових досліджень у Чорнобильській зоні відважних науковців історико-етнографічної експедиції Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф (ДНЦЗКСТК).

 Інсталяція «Світ зайшов у хату через вікно і був там» Владислава Цумана

Вікна Чорнобильської зони схожі на очі, що дивляться у небо. Інсталяція передає враження автора: небо начебто заповнило простір покинутих хат і ми його бачимо ззовні, оздобленим мистецьким різьбленням поліського вікна.

Фотопроєкт «Родимі»

Створений Сергієм Михальчуком під час візиту до мешканців Чорнобильської зони. Їхній cвідомий вибір — не залишати свій дім, всупереч обставинам та заборонам. «Родимі» — про безумовну любов до життя й уміння ділитися цим почуттям із кожним, хто ступає на поріг їхнього дому. Ці люди, як ніхто, можуть розповісти про життя своїми обличчями, навіть ті дії, які вони виконують у побуті, і є освідченням самого життя.

 Інсталяція «Іконостаси»

Про покуть з іконами та рушниками, яка є в кожній покинутій хаті Чорнобильської зони. Інсталяція, в якій художниця ZINAIDA зобразила ідею домашнього вівтаря. Залишаючи свої домівки через вимушене переселення, хоча б одну ікону обов’язково лишали вдома, щоб оберігати оселю.

Рушник — традиційна прикраса оселі. Можливо, тому на ньому вишите найпрекрасніше, що бачить людське око в навколишньому світі, — квіти. В інсталяції образ на іконі втілює світло. Інсталяція Зінаїди, ікона світла замість писаних образів, — це запрошення до раю, світла життя, а на рушнику замість традиційної вишивки — живописні квіти, прості, природні, з художніх робіт ZINAIDA та Ігоря Рудені.

Відео «Укорінені»

Відео художниці ZINAIDA про поїздки колядницького гурту волонтерів до жителів Чорнобильської зони на свято Василя, 14 січня. На відео щастя зустрічі, документальні кадри щоденного побуту, спілкування, взаємні віншування колядками та щедрівками господарів та гостей.

Також в експозицію увійшли й інші роботи художників, які рефлексують на теми життя Чорнобиля. Переглянути онлайн-виставку «Темний рай» можна українською та англійською мовами.

 

Смотрите: Новый логотип Чернобыля, который исчезнет к 2064 году

Читайте також: Памяти фотографа Виктора Марущенко: о спецпроекте "Чернобыль"

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).