Поради психолога: Як жити далі, якщо ви стали жертвою насильства?

ПОДЕЛИТЬСЯ
Психотерапевтична допомога безкоштовно
ПОДЕЛИТЬСЯ

Насильство, на жаль, є звичайним явищем під час багатьох збройних конфліктів. Зазвичай це частина загального сценарію, що включає вбивства, вербування дітей, знищення майна та мародерство. Насильство може використовуватися для залякування або як катування. Воно використовується систематично як метод ведення війни, спрямований на знищення самої структури суспільства.

Людина, що пережила насильство будь-якої форми, як правило, не може описати та усвідомити свій досвід. Тому далеко не всі постраждалі від насильства готові та мають змогу озвучити проблему.

У темі насилля постраждалі часто беруть усю вину на себе. У переважній більшості випадків від насильства страждають жінки та діти. Чоловіки частіше замовчують такі випадки. 

Частою реакцією тих, кого торкнулося насильство, стає розгубленість, бо вони мають бажання щось вдіяти, але не мають уявлення, як це зробити. Постраждалим доводиться вирішувати багато питань самостійно, інколи у короткі терміни, коли у них може не виявитися потрібних сил і витримки. Якщо людина зазнала сексуального насильства, серед питань до вирішення може бути навіть екстрене переривання небажаної вагітності.

Так що робити? Підготували невелику інструкцію з планом дій.

  1. Запам'ятайте! Порушення фізичних чи психологічних кордонів є неприпустимим, тому відповідальність за випадок насилля лежить тільки на тому, хто вчинив насильство. Єдине, що справді важливо, — це те, що ви вижили.
  2. Розкажіть про те, що вам довелося пережити, тому, хто, на ваш погляд, сприйме вашу історію без осуду. Це може бути ваш родич, друг або психотерапевт.
  3. Як би не було складно думати про це зараз, продумайте наперед свої дії на той випадок, якщо акт насильства знову повториться. Пам'ятайте, що під час насильства найкраще довіритися власній інтуїції: іноді треба тікати, іноді — спробувати заспокоїти кривдника.
  4. За можливості зверніться до травмпункту або лікарні, щоб отримати необхідну допомогу та зафіксувати пошкодження, аби з часом документальне підтвердження факту насилля можна було використовувати для подачі заяви до поліції. Якщо немає можливості звернутися до лікарні, зафіксуйте пошкодження на фотоапарат телефону.
  5. Якщо це необхідно, вживіть заходів, щоб запобігти небажаній вагітності. Вирішіть, що саме ви бажаєте робити, якщо є ризик зачаття. Якщо у вас є можливість, зверніться до лікаря за особистою консультацією або, якщо такої можливості немає, придбайте пігулку, що є методом екстреної контрацепції.
  6. Зверніться за професійною психологічною допомогою. Проблема насилля насамперед у тому, що воно позбавляє психологічної рівноваги: підриває впевненість у собі, ускладнює взаємодію з людьми, збільшує ризик розвитку депресії та може призвести до інших тривалих наслідків, наприклад посттравматичних стресових розладів. 
  7. Не налягайте на алкоголь та психотропні речовини для розв'язання проблеми, тому що вони нічого не вирішать, але легко принесуть нові. Спробуйте знайти та скористайтеся психологічною допомогою. На порталі Mindly ви можете скористатися психотерапевтичною допомогою безкоштовно.

 

Незалежно від того, чи довелося вам особисто пережити  насильство, чи ви стали його свідком, треба пам'ятати, що насильство — не норма. Досвід насильства, який вам довелося пережити, не є нормою. Людина, яка вчинила насильство, — злочинець.

Ви були травмовані, й від цього залишилися негативні наслідки та страхи. Але травмована тільки частина вашої психіки, а не ви повністю. Не дозволяйте вашому страху визначати, хто ви. Тільки ви контролюєте своє життя та долю. Якщо ви не можете наважитися на розмову з психотерапевтом, зробіть це анонімно, за допомогою сервісу Mindly.


Читайте також: Питання мови: Як поступово перейти на українську?

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).