Розквіт нью-йоркського шопінгу й історія трьох сильних жінок у новій книзі When Women Ran Fifth Avenue

Стиль жизни
10.06.2024
ТЕКСТ: Єлизавета Бабец
ПОДЕЛИТЬСЯ
Від письменниці та журналістки Джулі Сатоу
ПОДЕЛИТЬСЯ

П’ята Авеню є синонімом розкоші та шопінгу. Тут розташувалися універмаги з багаторічною історією та бутики світових брендів з їх декорованими вітринами. Витоки комерційного успіху будівель вулиці досліджує американська письменниця Джулі Сатоу в своїй новій книзі When Women Ran Fifth Avenue. Вона розповідає про трьох сильних жінок, яким вдалося побудувати кар’єру на П’ятій Авеню, відродити американську моду та навіть здійснити маркетингову революцію.

«Коли жінки керували П’ятим Авеню: гламур і влада на розквіті американської моди» — повна назва нової книги Джулі Сатоу, присвяченій феномену шопінгу XX століття та роль жінок у ньому. Кожна з героїнь розповіді так чи інакше вплинула на моду або ж змінила сприйняття жінок у бізнесі. Так, у 1930-х роках Гортензія Одлум мала відвідувати універмаг Bonwit Teller, який належав її чоловіку, аби приваблювати світських левиць та домогосподарок у його стіни. За три роки потому Гортензія стала першою жінкою-президентом компанії, директорське правління якої складали виключно чоловіки.

Гортензія Одлум

У перший рік керування універмагом Одлум вдалося вивести бізнес з фінансової кризи, а у другий — подвоїти його прибуток. Гортензія керувала магазинами шість років, описуючи свій досвід так: «Я здобула свою освіту в найтяжчій зі шкіл. 12 років я була покупцем».

Дороті Шейвер

Іншою героїнею книги стала Дороті Шейвер, президентка універмагу Lord & Taylor, де розташовувалися магазини американської високої моди (яку Дороті просувала в еру одержимості французькими дизайнерами!), салони краси, зали для сніданків та бібліотека. Плідна робота Шейвер не залишилася поза увагою — її заробітна плата становила рекордні для жінки в історії США $ 1,5 мільйони річних. Попри це в матеріалі 1945 року журналу Life Magazine зазначалося, що сума складала четверту частину того, що отримували чоловіки на схожих посадах.

Джеральдін Статц

Водночас Джеральдін Статц називали однією з найстильніших жінок у бізнесі. Після успішної кар’єри на посаді редактора глянцевого видання Джеральдін знайшла реалізацію в Henri Bendel's, універмазі на П’ятому Авеню. Статц обожнювала мангетенська еліта, як мінімум, за її здатність відкривати світові нові таланти. Серед предметів роздібної торгівлі відвідувачі могли придбати унікальні предмети одягу або декору — від канцелярських сторінок, прикрашених висушеними квітами, до поясу зі смарагдами за $22 000. У Henri Bendel's двері свого першого залу відчинив Джозеф Пілатес, аргументувавши вибір тим, що гостями будівлі стають Грейс Келлі, герцогиня Віндзорська, Лі Радзівілл та інші відомі особистості. У 60-х роках Статц створила вигляд універмагу, широко розповсюджений сьогодні, розвинувши концепцію «магазин у магазині».

Джеральдін Статц

«Американський універмаг — палац споживання, який уособлював сучасний консьюмеризм. Під одним дахом можна було задовольнити будь-яке бажання: випити післяобіднього чаю, прогулятися в пошуку останніх модних тенденцій, спланувати весілля (або похорон). Це було місце, де жінки, як покупці, так і продавчині, могли заявити про свою незалежність. І в Нью-Йорку, і в Чикаго, і на Мейн-стріт у США будівлями володіли чоловіки, але всередині правили жінки», — описує книгу письменниця Джулі Сатоу.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).