Як вберегти свою шкіру мешканцям мегаполісу

ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ

З кожним роком ритм життя у мегаполісах пришвидшується. Зростає населення, а з ним – кількість машин та промислове виробництво. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 9 із 10 осіб дихають повітрям, забруднення якого перевищує граничні норми ВООЗ.

Саме забруднене повітря сьогодні визнане головним джерелом шкоди здоров'ю. Найбільший орган у нашому організмі – шкіра – щодня поглинає всі види забруднення та токсинів.

Дерматологи по всьому світу досліджують вплив забрудненого повітря та визнають зв'язок між несприятливою екологією та низкою змін шкіри. Серед них – закупорка пір та чорні цятки, алергія та запалення, тьмяність та лущення, підвищена чутливість, пігментація, передчасне фотостаріння, а також низка медичних проблем, таких як атопічний дерматит.

До внутрішніх змін відносяться порушення захисного гідроліпідного бар'єру, руйнування колагену та еластину, зростання небезпечних вільних радикалів, що запускають ланцюгові реакції в ДНК. 80% ознак старіння шкіри спричинені саме агресивними факторами мегаполісу. Серед них:

  • Найдрібніші частинки бруду, пилу, асфальту, вихлопних газів, автомобільної гуми, важких металів, смол та сажі
  • Різниця температури та вологості повітря на вулиці та в приміщенні
  • Ультрафіолетове випромінювання
  • Напружений ритм життя, звички, стрес.

Найбільше піддаються впливу відкриті ділянки: обличчя, шия, зона декольте та руки.

ВИХЛОПНІ ГАЗИ І СМОГ

Блідість та тьмяність обличчя – відмінна риса мешканців великих міст. Причина цього – нестача кисню в міському повітрі та надлишок вихлопних газів.

Частинки вихлопних газів у 20 разів менші за пори. Вони проникають глибоко в шкіру, закупорюють пори, запускають хімічні реакції та запалення у клітинах, руйнують клітини епідермісу, молекули еластину, колаген та ліпідний шар. Шкіра стає зневодненою, втрачає еластичність та свіжість. Активізуються вільні радикали, що викликають передчасне старіння.

Токсичні елементи вихлопних газів можуть викликати алергію (висипання, печіння та свербіж). Але найбільше дерматологів непокоїть ризик гіперпігментації, який у мешканців мегаполісів на 22% більше, ніж у мешканців сільської місцевості.

Крім вихлопів, повітря мегаполісів містить пил, сажу, випаровування асфальту, промислові відходи, гар котельних та енергетичних станцій. Все це створює над містом смог, який покриває шкіру плівкою з токсинів і не дозволяє їй дихати. Забиті пори не можуть нормально виділяти шкірну секрецію, і ніби самі собою виникають запалення та акне, вікові межі яких сьогодні значно розширилися.

Смог може посилюватися сезонними явищами: практикою масового печіння багать, пожежами в лісах та на торфовищах. Але пора року давно не впливає на її появу. Особливо смог шкідливий за недостатньої вологості. Сухе повітря зневоднює епідерміс, який швидко втрачає власну вологу та стає легко проникним для токсинів. Шкіра стає тьмяною, розширюються пори. Надмірно виробляється себум, який поєднується з твердими частинками смогу, – і запускається нове коло запалень. Також відбувається окиснення, що призводить до старіння.

ТОКСИНИ ТЮТЮНОВОГО ДИМУ

Тютюн та папір на кінчику сигарети згоряють при температурі понад 800 °C. У результаті виділяється дим, що містить понад 6000 хімічних сполук. Багато з них небезпечні або потенційно небезпечні для здоров'я, а близько 100 співвідносять з хворобами, що виникають при курінні.

Токсини тютюнового диму спричиняють окислювальний стрес. Шкіра отримує недостатньо кисню, що призводить до ішемії тканин та закупорки кровоносних судин. Це знижує імунну відповідь і погіршує вироблення колагену.

Дерматологи називають низку наслідків від тютюнового диму:

  • Зморшки (гусячі лапки на латеральному куточку ока, вертикальна складка вуха, зморшки курця навколо губ)
  • Мішкуваті повіки та відвисле підборіддя
  • Нерівномірний колір шкіри: сірий, жовтий з кровоносними судинами, що виступають.
  • Суха груба шкіра.

Під час куріння сигарет зі шкірою обличчя можуть контактувати руки, на яких присутня безліч бактерій, що викликають запалення та висипання.

ОФІСНЕ ПОВІТРЯ

Контраст температур та вологості повітря на вулиці та в приміщенні несприятливо впливає на шкіру. В опалювальний сезон повітря в приміщенні пересушене, що порушує водний баланс шкіри, призводить до сухості та подразнень. Влітку контраст температур створюють кондиціонери, які при неправильному налаштуванні можуть пересушувати повітря, а при несвоєчасному чищенні викидати забруднені частинки.

Копіювальні машини, пиловловлювачі, зволожувачі повітря та озонатори виділяють озон. Цей сильний окислювач шкіри призводить до її старіння. А при взаємодії озону з ліпідами себуму виділяються речовини, що викликають подразнення.

ВПЛИВ УЛЬТРАФІОЛЕТОВИХ ПРОМЕНІВ

Шкода ультрафіолету для шкіри давно відома і знаходиться на другому місці після забрудненого повітря.

Ультрафіолет викликає зростання небезпечних вільних радикалів, які пошкоджують ДНК та протеїни в клітинах шкіри, що відповідають за її молодість та еластичність.

Меланоцити – клітини, що знешкоджують ультрафіолет. Але вони поглинають лише невеликий спектр променів. Фотостаріння шкіри викликають промені А-спектру. Тому захищати шкіру від УФ-випромінювання потрібно не лише влітку. Весняний ультрафіолет більш небезпечний для шкіри, яка взимку відчувала нестачу вітамінів і зазнавала всіх негативних факторів життя в мегаполісі, згаданих вище.

Небезпека ультрафіолету в тому, що він невидимий для очей і не викликає опіків. Коли ми радіємо першому весняному сонцю, то не помічаємо шкоди УФ-променів, що проникають у дерму і викликають низку руйнівних хімічних реакцій. І якщо в молодості шкіра відновлює колаген швидко та самостійно, то з віком цей процес уповільнюється і шкірі необхідна не лише допомога, а й SPF-захист цілий рік.

Як вберегти шкіру

Щоб шкіра була здоровою та зберігала еластичність, насамперед потрібно переглянути свій спосіб життя:

  • Налагодити якісний сон
  • Пити достатньо води
  • Прибрати з раціону солодку та шкідливу їжу
  • Зменшити кількість стресу
  • Позбутися шкідливих звичок
  • Вести активний спосіб життя.

Звісно, одразу змінити все дуже складно. Але це можна робити поступово. Наприклад, намагатися лягати спати о 23:00 або прибрати з раціону незбиране молоко. Влаштовувати поїздки за місто — свіже повітря та активний рух покращують мікроциркуляцію, насичують шкіру киснем. Ті, хто не готовий відмовитись від куріння, можуть замінити сигарети альтернативними бездимними гаджетами. Звіт Public Health England каже, що системи нагрівання тютюну (300-350 °C замість 800 °C у сигареті) виділяють менше шкідливих речовин у порівнянні з сигаретним димом.

У догляді за шкірою до ретельного очищення, тонізування та зволоження додаються захист та детоксикація. Завдання захисної косметики та косметичних процедур – нейтралізувати вплив токсинів та відновити шкіру.

ОЧИЩЕННЯ

Для очищення краще використовувати м'які засоби, щоб не травмувати шкіру та не знизити її захисні функції: пінку, гель, молочко або міцелярну воду. Мило, агресивні спирто-і кислотовмісні засоби не підходять. Для вмивання можна використовувати кип'ячену воду, щоб знизити її жорсткість.

Ретельне очищення шкіри наприкінці дня необхідне, навіть якщо ви були вдома та не наносили макіяжу. Пил і бруд проникають у приміщення крізь щілини та під час провітрювання. Домашнє повітря містить забруднення від кухонних плит, миючих засобів, спреїв (освіжувачів повітря, лаку для волосся), частинки плісняви, шерсть тварин. Добре додати вологе прибирання та кімнатні рослини, які очищають та зволожують повітря.

Перед сном завжди потрібно змивати макіяж. Увечері шкіра обличчя потребує подвійного очищення, щоб видалити всі токсини, що скупчилися поверх макіяжу. Вони нерозчинні у воді, тому спочатку необхідні засоби на основі олій. Для глибокого очищення пор від макіяжу підійде міцелярна вода або спеціальні anti-pollution-засоби, що містять морські водорості.

ЗАХИСТ

Для захисту від смогу розроблена різна anti-pollution-косметика (особливо підходить чутливій шкірі). Азіатські відбілюючі та вирівнюючі засоби, продукти для боротьби з акне також можуть містити захист від смогу. Ці компоненти нейтралізують токсини та вільні радикали, зміцнюють імунний бар'єр шкіри антиоксиданти. Серед найпопулярніших - зелений чай, вітамін С, центела азіатська та муцин равлика.

Антиоксиданти найкраще діють у комплексі – не менше 2-3 в одному складі. Вони діляться на жиророзчинні (А-токоферол, або вітамін Е, та його ефіри; вітамін Q10; каротиноїди) та водорозчинні (аскорбінова кислота, або вітамін С; аскорбілфосфат магнію та натрію; флавоноїди та ін.). Особливо поєднуються токоферол та органічні олії, ідебенон та ферулова кислота, стабілізований вітамін С та екстракт ревеню.

Навесні особливу увагу варто приділити вітамінам. У догляд можна додати креми та сироватки з вітамінами А, С та E. Спеціальні транспортні молекули «протягують» вітаміни крізь епідерміс. Використовувати таку косметику краще за регулярні курси, оскільки вітаміни в шкірі практично не накопичуються.

Вітамін А (ретинол) запускає процес оновлення клітин, прискорює синтез колагену та еластину. Вирівнює колір обличчя та зморшки. Природний побічний ефект – тимчасове лущення обличчя. Ретинол підвищує чутливість до сонця, тому його слід застосовувати на ніч. 

Вітамін Е підтримує водно-ліпідний баланс, живить і таким чином розгладжує зморшки. Засоби з ним швидко впораються з будь-якими пошкодженнями на шкірі, оскільки він активізує процеси регенерації та знімає лущення від ретинолу. Відновлює гідроліпідну плівку та допомагає проти сухості та чутливості. 

Вітамін С, крім антиоксидантної дії, пригнічує вироблення меланіну та освітлює пігментні плями. Самостійно виробляється і має постійно надходити ззовні. Від його нестачі шкіра страждає насамперед, тому що для захисту організм запозичує вітамін С з епідермісу. У складі крему, сироватки або маски вітамін С повинен бути стабілізований, тому що при контакті зі світлом та теплом дуже швидко руйнується.

Усі засоби з антиоксидантами та вітамінами потрібно наносити на обличчя, шию та зону декольте.

Регулярна детоксикація допомагає вивести токсини, очистити шкіру від відмерлих клітин та компонентів міжклітинної рідини, нормалізує обмін речовин, покращує мікроциркуляцію крові та природне оновлення.

Для домашнього детоксу підійде глибоке очищення 1-2 рази на тиждень засобами з каоліном та активованим вугіллям у поєднанні з масажем. Краще розкритися порам допоможе розпарювання. А ось пілінги та скраби можуть порушити захисний бар'єр шкіри, зробивши її легко проникною для смогу.

Глибоке апаратне чищення в салоні допомагає відлущування верхнього шару епідермісу, виведення вільних радикалів. Видів апаратного чищення багато, залежно від типу шкіри та її стану, тому потрібно консультуватись із косметологом.

Денний догляд обов'язково повинен захищати шкіру від UVA- та UVВ-променів. Сьогодні косметологи рекомендують використовувати SPF-фактор 30-50, особливо в період активного сонця - з березня до кінця жовтня. При схильності до пігментації високий захист слід використовувати цілий рік.

Якщо ви на вулиці знаходитесь тільки по дорозі до офісу та додому – SPF 15 достатньо. SPF також входить до складу багатьох ВВ- або СС-кремів.

Окрім догляду, шкірі потрібно допомагати зсередини. Багаті на антиоксиданти чорний шоколад (70-85%), зелений чай, мате, гранат, обліпиха, чорниця, квасоля, зелень, броколі. Авокадо, горіхи та оливкова олія багаті на вітамін Е. Бар'єрні функції підтримають пробіотики та пребіотики.

Хоча б раз на тиждень варто давати шкірі відпочити від макіяжу. У такий день можна додати делікатну відлущуючу маску.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).