(Не)відома фотографиня Вівіан Маєр: як випадковість змінила все

Мистецтво
29.11.2023
ТЕКСТ: Андрій Доценко
ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ

Для всього світу Вівіан Маєр могла б залишитися невідомою нянею та домогосподаркою з Чикаго, а її талант фотографині пішов би в небуття. Однак випадковість змінила все – і врешті світова спільнота гідно змогла оцінити фотодоробок майстрині, хоч й після її смерті. 

Упродовж життя, понад 40 років, Вівіан працювала нянею та, попри специфіку роботи, була досить асоціальною. Вона не спілкувалася з сім’єю, не мала власних дітей та намагалася понад усе бути непомітною для оточення. Для збереження своєї таємничості Міс Маєр частенько вигадувала нові особистості, серед яких була навіть шпигунка, при знайомстві з людьми. Єдиною втіхою для неї було робити вуличні знімки та автопортрети на камеру Rolleiflex. Ніхто не знав про її захоплення, вона не виставляла своїх робіт і відповідно не отримала й копійки від творчої діяльності. Натомість процес створення та архівування світлин був справжнім ритуалом для фотографині, яка проявляла знімки у ванній і зберігала їх в коробках, що перевозила з собою від одного місці роботи до іншого. За свідченнями одного з її роботодавців, якось нова няня – Вівіан Маєр – привезла з собою понад 200 коробок її робіт. 

«Я вважаю, що нічого не має існувати вічно. Ми повинні звільнити місце для інших людей. Це колесо. Ти живеш і повинен пройти до кінця. А потім в іншої людини є така ж можливість пройти до кінця, і так далі по колу», – підсумовувала життєве кредо Вівіан Маєр.
01 00
ПОДЕЛИТЬСЯ

Історія популярності фотографині дивує своєю випадковістю, що вкотре підкреслює золоте правило – випадковостей не буває. В останні роки життя Міс Маєр мала фінансові складнощі й не могла регулярно оплачувати оренду, тож господар квартири виставив коробки з її роботами на аукціон. Покупцем ста тисяч негативів за триста вісімдесят доларів став Джон Малуф у 2007 році. Тоді юний агент з нерухомості займався пошуками архівних знімків Чикаго. Врешті в його руках опинилися неоціненні зразки фотокарток. Джон почав поширювати їх в галереях та музеях, а в 2011 році організував повноцінну виставку вісімдесяти робіт фотографині. У 2009 році Вівіан Маєр покинула світ, ставши відомою вже після своєї смерті. 

Фотодоробок майстрині активно створювався в період холодної війни, тож їй вдалося зазнімкувати період великої напруги, злам старих догматів та особливий психологічний стан людей. Окремої уваги заслуговують автопортрети або ж селфі у час, коли такої тенденції ще не існувало. Хоч частка таких фотографій зовсім не значна, але виокремлюється особливою оригінальністю побудови кадру. 

 

01 00
ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).