7 разів, коли подіум ставав місцем для політичних і соціальних заяв

Тренди
07.11.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Або як дизайнери порушують нагальні теми
ПОДЕЛИТЬСЯ

Протягом століть одяг залишається інструментом, що відображає стан суспільства та дозволяє говорити про значуще навіть без слів. Подіуми не є винятком. Покази — одне з уособлень фешн-індустрії — дозволяють гучно доносити до світу важливі висловлювання щодо політики та суспільних явищ.

Від Вів’єн Вествуд до Рафа Сімонса — L’Officiel Online згадує 7 разів, коли світові подіуми ставали місцем для політичних і соціальних заяв.

Hussein Chalayan осінь-зима 2000/2001

Один із найвідоміших показів у фешн-історії — Hussein Chalayan осінь-зима 2000/2001 — об’єднав перформанс, концепцію дому й моду. На шоу, що мало форму білої кімнати, кіпрсько-британського дизайнера Хусейна Чалаяна моделі підходили до крісел і столів, що перетворювалися в їхні сукні та спідниці. 

Колекція під назвою «Після слів» відсилала до біженців, що через бойові дії були змушені кидати домівки й нести з собою у світ особисті речі. До створення цього показу дизайнера підштовхнула війна в Боснії. Колекція також мала особисте значення для Хусейна Чалаяна, адже нагадувала про військове вторгнення Туреччини в Кіпр у 1974 році.

Vivienne Westwood весна-літо 2006 і весна-літо 2015

Зліва направо: Vivienne Westwood весна-літо 2015, Vivienne Westwood весна-літо 2006

 

Для славнозвісної дизайнерки, бунтарки та активістки Вів'єн Вествуд подіум неодноразово став інструментом для висловлення політичних заяв. На показі весна-літо 2006 із допомогою одягу вона підтримала кампанію проти антитерористичних законів уряду з низкою контроверсійних положень, ухвалених після атак терористів у Лондоні 2005 року. Так на подіумі з’явилися футболка з написом «Я не терорист», яку також одягнула й сама дизайнерка.

Вже у 2014 році, коли незабаром мав відбутися референдум про незалежність Шотландії, Вів'єн Вествуд закликала голосувати «за» зі значками, розміщеними на образах колекції весна-літо 2015. «Незалежність Шотландії може стати великим днем для демократії», — йшлося в заяві, розповсюдженій дизайнерці.

Walter Van Beirendonck осінь-зима 2015/2016

У січні 2015-го в Парижі трапилися трагічні події: відбулася атака на редакцію сатиричної газети Charlie Hebdo, під час якої загинуло 17 людей. Того ж місяця проходив Тиждень моди в Парижі, де свою реакцію висловив бельгійський дизайнер Волтер ван Бейрендонк. Моделі були вдягнуті в одяг зі словами «Припиніть тероризувати наш світ». 

Колекція також порушувала питання цензури. Тодішньою осінню нашумілу скульптуру-ялинку митця Пола Маккарті, схожу на секс-іграшку, прибрали з паризької Вандомської площі. За словами Волтера ван Бейрендонка, це було «обмеження висловлювань». На показі бельгійця з’явилися топи з написами «Вимагаємо красу» та «Попередження про відверту красу».

Missoni осінь-зима 2017/2018

2017-го у Вашингтоні пройшов масштабний «Марш жінок», що відбувся наступного дня після президентської інавгурації Дональда Трампа й згодом був підтриманий акціями у всьому світі. Демонстранти закликали до рівності та захисту прав людини. Багато з них були одягнуті в рожеві шапки з «котячими вухами», що стали символом руху. 

Ці головні убори до того ж з’явилися на моделях наприкінці показу Missoni. Останні три образи колекції мали символічне значення. На светрах були зображені рожевий трикутник як символ ЛГБТК+ спільноти, Дзеркало Венери як жіночий символ та два серця, що прикривали груди, як відсилання до цензури тіла жінки. Наприкінці показу дизайнерка Анджела Міссоні в оточенні своєї родини виголосила промову про єдність і повагу до прав людини.

Calvin Klein осінь-зима 2017/2018

Дебютне шоу Рафа Сімонса в ролі креативного директора Calvin Klein розпочалося з піснею Девіда Бові This Is Not America («Це не Америка»). Водночас сама колекція, згідно з нотатками, відображала багато американського: майбутнє, минуле, ар-деко, місто й Дикий Захід. Гостям показу були надіслані білі бандани із закликом доєднатися до ініціативи #tiedtogether, що проголошувала інклюзивність, різноманітність та єдність, зокрема на тлі суперечливої політики президента Дональда Трампа.

Willy Chavarria весна-літо 2025

Віллі Чаваррія — американський дизайнер, двічі лауреат премії Американської ради модних дизайнерів, що відомий поєднанням політичних питань і моди. Його останній показ проходив на тлі американського прапора та віддав данину внеску емігрантів у розбудову США. Для цього сезону дизайнер також співпрацював із благодійними фондами та організаціями, як-от об’єднанням фермерських працівників і Американською спілкою захисту громадянських свобод.

Читайте також: Нова Америка: що слід знати про Віллі Чаваррію — дизайнера, що поєднує політику та моду

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).