Нещодавно на вулиці мені назустріч йшла пара підлітків – хлопець і дівчина: обоє у чорному, спортивні штані, світшоти, кросівки. Вони виглядали однаково і неоднаково водночас. Це було цікаво і незвично, адже дуже схожий одяг підкреслював їхню інакшість і прикрашав її. Можливо, краси цьому додавало те, що це була пара у найбільш солодкій стадії своїх стосунків. Однак, я розглядаю цей випадок з точки зору соціології моди і можу сказати, що це був яскравий приклад того так званого gender free dressing у Києві. Приємно, що ми йдемо в ногу зі столицями моди у цьому плані. Як тільки не називають цей тренд: gender blur, gender fluid, gender neutral, cross dressing, unisex style. Суть одна – це одяг, який можуть носити як дівчата, так і хлопці.
Подіуми рясніють одягом в стилі gender-neutral. І зараз я маю на увазі не тільки так званих маргінальних дизайнерів, як-то Hood by Air чи Nicopanda — останній, до речі, заявив, що такий одяг – it’s the new normal. Одягова демаркаційна лінія між статями стирається також і на дефіле мастодонтів моди: Міучча Прада каже, що гендер — це лише контекст, а жінки розкуповують чоловічі блузи з бантами від Gucci.
Рітейлери, звісно, не пасуть задніх. У лондонському універмазі Selfridges, котрий ще з часів свого відкриття став першим реагувати на всі нові течії, що з’являються в суспільстві, і цього разу випередили всіх. Ще два роки тому там почали роботу над революційно новим простором Agender, де продавалися б речі і для жінок, і для чоловіків. Він відкрився цієї весни і одразу був охрещений The New York Times «доісторичний Тардіс», з натяком на машину часу з британського серіала «Доктор Хто». Все було продумано блискавично: на сайті універмагу було створено розділ, присвячений новому простору, там же розміщувались поради, як носити представлені там речі. А слоганом простору стали слова «Це — майбутнє genderless шопінгу».
Флорентійська виставка Pitti Imagine також вирішила підтримати цей сегмент, який, за словами замдиректора виставки Аугустіно Полетто, «активно розвивається та привертає все більше уваги на міжнародному ринку». Отож, італійці в рамках своєї події відкрили простір Open, де показали колекції 20 брендів, котрі не ділять речі на ті, що для хлопчиків, і ті, що для дівчаток.
І поки критики та байєри для опису даних змін в моді використовують такі епітети як «сейсмічні» чи «культурні», ми розуміємо, що щось нове відбувається, і навіть відчуваємо відголоски цього «щось» тут, у Києві. Що, безумовно, є хорошим знаком.