Яся Хоменко: як зробити апсайклінг та свідоме споживання стилем життя

ПОДЕЛИТЬСЯ
Дизайнерка одягу, що не розуміє, навіщо купувати новий одяг
ПОДЕЛИТЬСЯ

3_1

«Я не багато сенсу бачу у житті за винятком якоїсь взаємодії із природою», — каже дизайнерка Яся Хоменко, сидячи на дивані у своїй майстерні. Яся дуже давно і плідно працює із апсайклінгом; це стиль життя, і так Ясю виховали.

Із самого початку апсайклінг для Ясі не був пов’язаний із екологією: вона просто купувала речі на секонд-хенді і щосуботи їздила з мамою та сестрою на Сінний ринок. «У якийсь момент я зрозуміла, що в мене зовсім немає контакту із новими речами, – розповідає Хоменко. – У той самий час якось так сталось, що секонд почав зі мною певну комунікацію через тканини: приміром, саме там я знайшла дуже класну фактуру, яка стала лейтмотивом моєї нової колекції. Це для мене має якийсь особливий сенс».

1

Трохи пізніше Яся усвідомила, що типовий формат дизайнерського шляху – із колекціями, рітейлерами та байєрами – є дивним та неприроднім для неї. Дівчинка говорить, що речей, таким чином, стає все більше й більше, а людям все одно стає нудно – рано чи пізно. «Це гра на публіку, яка не має жодного резону. Я не бачу, у чому кайф від нового купленого одягу. Хоча я й дизайнер», – сміється Яся, визнаючи всю іронію.

«Коли я почала досліджувати апсайклінг з точки зору екології, виявилось, що сміття, яке дає одяг, є другим за обсягами після сміття від нафти. Середній американець викидає близько 40 кілограмів одягу в рік – уявіть собі. Це стало для мене черговим підтвердженням правильності вибраного шляху», – розповідає Яся.

6

Для того, щоб культивувати апсайклінг у чистому вигляді, Яся створила «церкву апсайклінгу» – другу лінію власного бренду: всі сорочки, світшоти та сукні, що до неї увійшли, — з переробленої тканини, а придбати їх можна у новому ЦУМі. А у майбутньому дизайнерка планує залучити до проекту колег, що також працюють із апсайклінгом.

Одяг – не єдина частина життя Хоменко, у якій вона практикує свідоме споживання: Яся також займається збереженням дерев та захищає їх від вирубки. «Я зовсім не урбаністична людина, – пояснює дизайнерка. –  Я дуже люблю Київ і ненавиджу звідси виїжджати – тут така спокійна обстановка, дуже багато зелені, обожнюю це. І, коли щось з цієї зелені вирубають, для мене це стрес».

5

Для родини Ясі завжди було принциповим встановлювати вдома живу ялинку на Різдво та Новий рік, але цього разу дівчина зовсім не хотіла зрубати нове дерево – тож вона зробила величезну ялинку з гілок, що знайшла у лісі. «Вона вийшла гігантська та дуже пухнаста. Це була фантастика, всі сходили з розуму! І я зрозуміла, що такі ялинки для мене – це новий тип апсайклінгу».

Так вийшло, що з дитинства і досі для Ясі книжка «Мумі-тролі» Туве Янссон була особистою біблією, ескапізмом, світом чистоти і природи. «У цій казці є герой, Снусмумрік, який ніколи не носив нове. Він постійно подорожував у одному комплекті одягу, і його це влаштовувало, бо він думав, що не у цьому клас. Так от: я теж думаю, що не у цьому клас».

4

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).