Український національний одяг XІХ — ХХ століть у проєкті "Вільні", який нагадує про наше коріння і традиції

Новини
03.05.2022
ПОДЕЛИТЬСЯ
Самобутність культури найсміливішого народу у світі
ПОДЕЛИТЬСЯ

Українські креатори, які під час вторгнення російських військ в Україну залишились у Києві, об’єднались для створення унікального проєкту "Вільні". Його головна ідея – підтримати українців у складні часи, нагадуючи про наше коріння і традиції.

Для проєкту команда зібрала унікальне вбрання – традиційні святкові строї кінця 19 – початку 20 століття, які збереглись до наших днів. Цей одяг, як і українці, пройшов безліч тортур: Першу світову війну, колективізацію, голодомори, Другу світову війну та радянську окупацію. Спеціально для проєкту "Вільні" вбрання надали українські колекціонери Ігор Турейський, Максим Очкур, Олена Дідик та Володимир Щибря.  

Куратором і стилісткою проєкту стала Марія Квітка — художниця по костюмах, відома роботою над художнім фільмом "Чорний ворон" та документальною стрічкою "Спадок". Героями "Вільних" виступили шестеро українців, які наразі займаються волонтерством. Кожен із них демонструє, як виглядали наші предки у різних куточках України 100 років тому. Так, військовий медик і ветеран АТО Олександра Завальна, яка примірила вбрання з Рівненщини, встигла взяти участь у проєкті перед тим, як вирушити до зони бойових дій. Бандурист та учасник гурту ONUKA Євген Йовенко показав, як виглядав чоловічий стрій кінця 19 ст. на Сумщині, телеведуча Роза Аль-Намрі продемонструвала святкове жіноче вбрання Вінниччини, засновниця ГО "Бібліотека майбутнього" Вероніка Селега – Київщини, засновниця тревел-спільноти Come with me Тетяна Бур’янова – Закарпаття, а акторка Альбіна Корж, яка знялась у першій в Україні екранізації коміксу "Максим Оса", примірила святковий одяг з Полтавщини. 

Фотографом проєкту став Дмитро Комісаренко. Автором колажів — молодий художник Данієль Скрипник. Усі учасники працювали над проєктом безоплатно, а фотороботи були надані у відкритий доступ для загального користування.

"Ми хочемо, аби всі відчули свою приналежність до народу із надзвичайно багатою національною історико-культурною спадщиною, хочемо надихнути, втішити та сповнити людей надією. Ми закликаємо людей підтримувати морально й матеріально Збройні Сили України, адже саме завдяки їхнім подвигам  наша спадщина й зберігається", — говорять організатори проєкту.

Фотограф: Дмитро Комісаренко
Художник: Данієль Скрипник
Стиліст: Марія Квітка
Асистент стиліста: Олександр Греков
Мейк та зачіски: Тетяна Пархоменко
Локація: Bartone Studio
Адміністратор: Яна Щибря
PR-супровід: Наталя Васюра.

 

Читайте також: Українська художниця Марія Куліковська повторила перформанс 2014 року в Берліні

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).