Жан-Франсуа Буше. Флорист із замку Шенонсо

Інтерв'ю
27.05.2025
ТЕКСТ: Олексій Нілов
ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ

Замок на воді Château de Chenonceau – другий за відвідуваністю замок Франції, після Версальського палацу. «Дамський замок», як його часто називають, став обителлю королев і оплотом їхнього дозвілля. Сади, розташовані на двох гектарах землі в Долині Луари, – ідеальне місце для творчості титулованого флориста Жана-Франсуа Буше, який ось уже 10 років створює свіжі букети та інсталяції для кімнат і залів замку.

Мені відомо, що ви з династії флористів. Як ви прийшли в професію, чи була у вас альтернатива обрати іншу роботу?

Насправді я походжу з династії флористів, а також виробників рослин і зрізаних квітів у Турені, у трьох поколіннях. Мої батьки, звісно, дали мені вибір, але світ квітів вабив мене ще змалку.

Як розпочався ваш шлях у цій професії?

У Франції навчання на флориста добре структуроване та всебічне. Існує три рівні дипломів, які я і отримав. Також я брав участь у численних національних і міжнародних конкурсах флористичного мистецтва та набув численних титулів.

Як би ви описали свій стиль у створенні квіткових композицій?

У моєму підході до флористичного мистецтва мені подобаються садові квіти, прості й «місцеві» квіти, квіти, які розвиваються в процесі цвітіння і дозрівання та які викликають емоції інтенсивністю свого кольору. Оскільки Шенонсо оточений зеленню, мені подобається використовувати термін «розкішна сільська місцевість».

Як ви потрапили в шато Шенонсо?

Я приїхав у Шенонсо десять років тому. Адміністрація хотіла найняти людину на посаду керівника квіткової майстерні, яка б володіла титулом Meilleur Ouvrier de France (MOF), цей титул я здобув у 2000 році (йдеться про французьку національну нагороду, що вручається найкращим майстрам у різних галузях ремесел і мистецтв. Нагорода була заснована в 1924 році й на сьогодні є одним із найвищих досягнень у професійному середовищі Франції. – Прим. ред.).

Яким квітам ви віддаєте перевагу у своїх роботах і чому?

Список квітів, з якими мені подобається працювати, довгий, але ось деякі з них: гортензії, анемони, жоржини та трави з нашого виробничого городу. З іншого боку, у мене немає відрази до жодної квітки: я вважаю, що всі вони прекрасні. Усе залежить від того, як їх використовувати й підкреслювати їхню красу.

Розкажіть про проєкт, який найбільше запам’ятався.

У нас у Шенонсо проводиться багато різних заходів, і важко виділити один. Надто з-поміж різдвяних сценографій, які оновлюються щороку і вимагають неабиякої підготовки. Але мені дуже сподобалося працювати над декором урочистої вечері, яку давали в Шенонсо з нагоди включення замку до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Де ви знаходите натхнення для своїх нових робіт?

Воно може критися в найрізноманітніших джерелах: спостереження за природою та матеріал, який я буду використовувати, – вже мають вирішальне значення. Водночас натхнення можна черпати і з творів мистецтва, зокрема скульптури, архітектури, а також зі всесвіту кіно та фотографії. Підсумовуючи, ми можемо почати з наявного мистецтва й дати йому квіткову інтерпретацію.

Що ви вирощуєте у саду Шенонсо?

Нам пощастило мати 1,8 гектара площі для квітів і овочів. Наші садівники вирощують понад 250 різних сортів квітів протягом року, що дає нам змогу мати важливу систему «повільного цвітіння», а також сезонні квіти, свіжі й нестандартні. Усі вони мають свою індивідуальність, це душа наших композицій.

Які останні світові тренди у флористиці вам здаються найцікавішими?

Флористичні тенденції постійно змінюються, і виділити якусь одну з них дуже складно, тим паче, що кожна країна має свої власні вірування. Мені завжди дуже подобався підхід до квітів у країнах Північної та Східної Європи, де природа відіграє дуже важливу роль. Що стосується рослинництва, то великий успіх має міжнародний рух, який набирає обертів після пандемії COVID: «вирощуйте локально», що дуже вигідно з багатьох поглядів.

Якби ви могли створити квіткову композицію для будьякої історичної особистості, хто б це був і яким був би ваш підхід?

Якби я мав можливість подорожувати в часі, я б із задоволенням працював у Джузеппе Арчімбольдо (італійський живописець і художникдекоратор XVI століття, зазвичай його відносять до представників маньєризму, а деякі критики та художники XX століття вбачали в ньому передвісника сюрреалізму. – Прим. ред.), вивчаючи рослини та рослинні ресурси, тому що він сублімував прості продукти землі.

Як ваше особисте сприйняття краси та естетики відображається у ваших роботах?

Для мене вдала композиція – та, яка викликає емоції, і я маю намір працювати в цьому напрямі в Шенонсо. Тому я приділяю особливу увагу місцю та облаштуванню приміщення, де будуть розміщені мої композиції. Це важливо для того, щоб і простір, і декор стали єдиним цілим і я зміг розкрити повноту ідеї.

Чи є у вас улюблена пора року або подія, для якої ви любите створювати квіткові композиції?

Я люблю осінь за її багатство й пишність, за різноманіття кольорів, а також за велику кількість фруктів і ягід. Ми часто асоціюємо з осінню помаранчевий колір, але мені більше до душі насичені рожеві відтінки.

Розкажіть про вашу колаборацію з порцеляновим Домом Bernardaud для минулого Різдва.

Noël de Porcelaine став для мене знаковою подією. Я давно хотів попрацювати з престижним Домом Bernardaud, оскільки він пропонує неймовірну та витончену колекцію ваз і столових приборів, що є еталоном у світі французького столового посуду.

Як підтримувати свіжість і красу квітів у домашніх умовах?

Підсумовуючи, дам читачам таку пораду: важливо ставитися до квітів як до справжніх живих істот. Тому доглядайте за ними, бережіть від протягів, на ніч ставте в прохолодне місце – вони підзаряжаються, мийте вази й часто змінюйте воду, щоб вона була чистою. І дивіться на квіти – їхнє життя коротке…|

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).