За 5 хвилин до: Як український актор Віталій Салій перетворюється на Казимира Малевича задля зйомок фільму

Статьи
15.09.2020
ПОДЕЛИТЬСЯ
Робота над байопіком
ПОДЕЛИТЬСЯ

Наразі триває розробка проекту байопіка "Малевич". В основі фільму — історія протистояння абстракціоніста Казимира Малевича з відомим конструктивістом Володимиром Татліним. Ексцентричні та неординарні особистості, привабливі та харизматичні чоловіки, ці митці все життя змагались за визнання своєї творчості. 

Продюсерка Анна Паленчук та режисерка фільму Дарія Онищенко запросили взяти участь у перших фотопробах талановитих акторів: Віталія Салія ("Я працюю на цвинтарі", "Крути 1918", "Заборонений") – на роль Казимира Малевича, Олександра Новікова – на роль Володимира Татліна. Зйомки пройшли в стінах Нацiональної академiї образотворчого мистецтва (НАОМА), в майстерні, де Казимир Малевич викладав у 1929–1930 рр.

Образ Малевича формувався завдяки архівним матеріалам, документальним фотографіям, спогадам колег, учнів, друзів та родичів митця. Над сценарієм спільно працювали Дарія Онищенко та Анна Паленчук. 

"Тепер, коли сценарій написаний, перед нами постало набагато складніше завдання — поєднати всю зібрану нами інформацію і знайти актора, який зможе втілити на екрані цього складного і багатогранного персонажа, розкриє глибину його характеру. Ми не шукали двійника. Головну роль грає енергетика актора, те, як він відчуває нюанси ролі. Віталій Салій, на мою думку, один з найбільш талановитих українських акторів, який володіє дуже широким акторським діапазоном. Він притягує до себе як магніт, а саме цією якістю володів і Казимир Малевич. Всі, хто знав його особисто, говорили про дуже потужну харизму, вміння тримати аудиторію, постійно замислене обличчя. Малевич був охайним, любив надавати своїм образом серйозний вид, іноді носив циліндри, іноді – шапочку, схожу на католицький головний убір священників — пілеолус, якби позиціонуючи себе як пророка, гуру мистецтва. Володимир Татлін відрізнявся дуже своєрідною зовнішністю, був досить незграбним, величезного росту, але при цьому дуже привабливим. Він не приділяв особливої ​​уваги зовнішньому вигляду, міг з'явитися в тапочках в інституті, незачесаним і заспаним. Татлін любив дуріти, епатувати публіку, — розповідає режисерка Дарія Онищенко. — Мені здається, між цими двома акторами відразу виникла органіка — те, що я завжди шукаю на репетиціях. Вони обидва прийшли вже добре підготовленими на кастинг, ми не трималися за конкретні фрази зі сценарію, а імпровізували — мені було важливо зрозуміти цих акторів і дати їм відчути один одного. Це своєрідна магія або хімія. Я між ними її побачила".

Івона, онучка Малевича, з якою комунікує Дарія Онищенко, відмітила деяку схожість, але зазначила, що волосся Казимир Малевич зазвичай зачісував назад і над перукою варто попрацювати ще.

До роботи над фільмом були залучені експерти-мистецтвознавці з України та з-за кордону, історики. Головний консультант проєкту – Тетяна Філевська, відома своїм документальним фільмом про життя та творчість Казимира Малевича, а також авторка книг, які розповідають про життя Малевича в Україні. За словами Філевської, Малевич був дуже харизматичною особистістю та завжди привертав до себе увагу, мав гоголівське почуття гумору і любив співати українські пісні. З дитинства його приваблювало сільське життя, і він заздрив дітям селян, які могли бігати босоніж в простому одязі. Згодом, в юності, артистичний бант став частиною його образу, як і стильний англійський кашкет, хоча франтом чи денді він не був, помірний епатаж був частиною образу всіх авангардистів. 

Перші розробки екранних образів Казимира Малевича та Володимира Татліна відбулись в межах підготовки до Чотирнадцятого пітчингу Держкіно, який пройде у вересні. Проєкт також братиме участь у пітчінгу в межах Індустріальної програми 11-го Одеського міжнародного кінофестивалю.

"Потенціал нашого майбутнього художнього фільму допоможе донести до всього світу, що Казимир Малевич все ж таки був українцем, народився у Києві і неодноразово наголошував на тому, що його як митця сформували саме українська культура й українська історія. До проєкту вже прикута не аби яка увага. Після анонсування старту роботи ми отримали численні повідомлення від людей, які захоплюються творчістю відомого киянина та мають цікаві артефакти чи відомості про його життя. Ми хочемо ретельно дослідити той період, аби найправдивіше втілити його образ на екрані. Тому ми почали з фотопроб, пошуку екранних образів головних героїв — Казимира Малевича та Володимира Татліна. Це цікава задача для нашої команди, лише перший її етап. Ми зараз знаходимось на етапі пошуку фінансування для фільму, сподіваємось, що представлення проєкту фільму “Малевич” на пітчингу Держкіно та ОМКФ сприятиме цьому", – каже продюсерка Анна Паленчук.

Творчість Малевича вплинула на розвиток не тільки живопису, а й архітектури, дизайну, моди, кіно та інших напрямів мистецтва. Проєкт фільму підтримали багато культурних діячів, серед них український дизайнер одягу Федір Возіанов, який створив колекцію "Супрематизм 2.0", що була натхненна творчістю Казимира Малевича. В платтях саме з цієї колекції відбулась робоча фотосесія.

"Коли я міркував над колекцією, я усвідомив, що принцип відмови від копіювання природи, який Малевич сповідував в супрематичних роботах, може бути надзвичайно актуальним в дизайні одягу. Практично будь-який сучасний одяг в своїй основі, так чи інакше, копіює тіло. Я відмовився від цього копіювання, створивши сукні у вигляді геометричних фігур. І раптом виявилося, що ці сукні взаємодіють з тілом набагато краще, ніж одяг, який намагається стати "другим тілом", – коментує Федір.

Окрім фотографій команда фільму створила невеличкий таймлапс-запис, який показує усю підготовку гриму актора Віталія Салія. Під час зйомок фільму грим акторові будуть накладати щодня протягом 2-3 годин. 

 

Над образами акторів працювали: художник по костюмах – Костянтин Кравець, гример – Віталій Скопелідіс, фотограф – Артем Гвоздков.

Читайте також: Казимир Малевич: История одного проклятия

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).