Ода столиці, «Паризька школа» і сучасний сюрреалізм: 9 найцікавіших виставок червня в Києві

Мистецтво
06.06.2025
ПОДЕЛИТЬСЯ
Путівник знаковими мистецькими експозиціями
ПОДЕЛИТЬСЯ

Цього червня гості та мешканці столиці завдяки мистецтву зможуть вирушити в мандрівку крізь епохи й країни. Так знакові виставки місяця присвячені самому Києву та його провідним художникам, творчості митців з України в «Паризькій школі» в першій половині XX століття, а також осмислюють сьогоднішні реалії українців.

Нижче L’Officiel Online розповідає про 9 найцікавіших виставок місяця в столиці.

«Київ. Ритми»

Коли: до 15 червня

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

Відкрита напередодні Дня Києва, виставка оспівує столицю з її атмосферою, різносторонністю, минувшиною та сучасністю. На ній представлені живопис і графічні твори XX століття, що самобутньо зображають Київ: від ніжних Дніпрових пейзажів, багатоповерхових житлових масивів до кубістичних інтерпретацій життя.

«Ландшафт нашої памʼяті» 

Коли: до 15 червня

Де: «Мала Галерея Мистецького арсеналу»

Через початок повномасштабного вторгнення проєкт міждисциплінарних митців Ґабріели Булішової й Марка Айзека «Ландшафт нашої памʼяті» розпочався не в Україні, а в Польщі. Тепер його можна побачити в столиці. Це виставка, присвячена «розсіяному Голокосту», або «Голокосту від куль». Експозиція, де представлені фото, колажі аудіо- та відеоінсталяції, вшановує й увічнює пам’ять про людей, яких було вбито не в концентраційних таборах, а в рідних містах чи поряд із ними.

«Бентежні роки. Митці з України в École de Paris» 

Коли: 6 червня — 14 вересня

Де: Музей Ханенків

Виставковий проєкт переносить у Париж першої половини XX століття, коли формувалася міжнародна мистецька спільнота «Паризька школа» (École de Paris). Фокусом експозиції є її представники з України: презентовані 24 їхні твори й документальний короткометражний фільм «Монпарнас» 1929 року режисера Євгена Деслава. Серед представлених художників, зокрема, Соня Делоне, Олекса Грищенко, Микола Глущенко, Василь Хмелюк, Самуель Грановський, Жак Шапіро, Володимир Баранов-Россіне.

«Погляд крізь реальність»

Коли: з 10 червня

Де: Київська галерея мистецтв «Lavra»

У центрі групової виставки — сучасний сюрреалізм і символізм. Вона запрошує відвідувачів у мандрівку людською свідомістю, досліджуючи тонку межу між видимим й невидимим, реальним та уявним. Експозиція об’єднає художників із різних куточків України, що крізь живопис, скульптуру, аудіовізуальне мистецтво, танець транслюють свій внутрішній світ зі спогадами, снами, травмами й прозріннями.

«БЖ-АРТ: на правах спільноти»

Коли: 10 червня — 10 серпня

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

На початку 1990-х в будівлі на вулиці Велика Житомирська, 25/2 спільнота київських художників створила сквот. «У ці роки, поза офіційними структурами, в умовах пострадянського зламу, формувалася альтернативна мистецька екосистема, яка стала одним із наріжних каменів українського сучасного мистецтва», — йдеться в анонсі експозиції, що досліджує виняткове явище столичного сквоту та його розвиток до сьогодення. Масштабна виставка за участі 44 художників із «БЖ-АРТ» охоплює живопис, скульптуру, інсталяції, левкаси, ленд-арт, перформанси й відео.

Сергій Сабакарь «Вправи в тилу»

Коли: до 19 червня

Де: The Naked Room

Сергій Сабакарь повертається до The Naked Room із персональною виставкою, що включає графічні й анімаційні роботи. У них він звертається до війни як досвіду, котрий закарбовується в тілі, побуті, пейзажі. Так у просторі галереї постають два монументальні графічні пейзажі — небо й земля, закинуті у чорні поліетиленові пакети. А також — портрети самого митця, його друзів-військових і цивільних колег, гаджети, що демонструють анімацію зі сценами з політичного минулого України.

«ПроЗорі»

Коли: до 29 червня

Де: «Український Дім»

Експозиція присвячена творчості культових київських художників — Федора Тетянича, Валерія Ламаха, Ади Рибачук і Володимира Мельніченка (АРВМ), Флоріана Юр’єва. Саме ці митці створювали монументальні твори, які стали пам’ятною частиною столиці, — «Літаючу тарілку» на Либідській, мозаїки Центрального автовокзалу й аеропорту «Бориспіль», панно на станціях швидкісного трамвая. Експозиція охопить понад 200 робіт, як-от живопис, графіку, скульптуру й архівні матеріали. Деякі з них покажуть вперше, а з допомогою мультимедійних засобів, зокрема анімації та звукових інсталяцій, твори «оживатимуть».

«Селекція цінностей» 

Коли: до 6 липня

Де: Voitok Gallery

«Ми живемо в час, коли важливо не тільки вижити, а й зрозуміти — за що саме ми тримаємося? Цінності — не абстрактне поняття, а дуже конкретний досвід. Суспільство не завжди може їх пояснити, бо — це як тектонічні плити: рухаються повільно, невидимо. Але саме вони формують ландшафт нашого життя», — зазначається в описі групової експозиції. Виставка пропонує зібрати власну селекцію цінностей і сенсів — разом із роботами 22 художників.

Ігор Янович «Жести» 

Коли: до 20 липня

Де: «Я Галерея»

«Мене в цілому хвилює форма побудови й форма руйнації, а на цій межі — виникнення нових форм, субстанцій нового стану», — говорив знаковий представник сучасного українського мистецтва Ігор Янович, що пішов із життя у 2023 році. Виставка в «Я Галереї» демонструє перехід до абстракції як єдиного методу у творчості художника. Вона включає абстрактні роботи останніх років митця, частина з них — останні на його мистецькому шляху.

Читайте також: Від Києва, Парижу до Нью-Йорка: знаменитий український кубіст-скульптор Олександр Архипенко — в 12 роботах

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).