script async="async" src="https://securepubads.g.doubleclick.net/tag/js/gpt.js">

L’Offciel ART: 8 книг про українську культуру та мистецтво

Искусство
24.04.2024
ТЕКСТ: Андрій Доценко
ПОДЕЛИТЬСЯ
Українське мистецтво – калейдоскопічний світ, де поєднуються конкретні образи різних історичних епох, сучасні ітерації та мультикультуралізм. Мистецтво у часи війни – за аналогією Українчиного «слово, моя ти єдиная зброє» – спосіб боротьби, протиставлення та утвердження ідентичності на противагу ворогу. Від наїву Примаченко до монументалізму Горської, від авангардизму Семенка до футуризму Макова – книги на задану тематику здатні пояснити виклики минувшини та сучасності в українському мистецтві, надихнути на пошуки або ж створення власного творчого доробку.
ПОДЕЛИТЬСЯ

THE BEAUTY OF UKRAINE: LANDSCAPE PHOTOGRAPHY

Автори: Люсія Бондар, Євген Самученко

Освідчення в коханні неосяжним степам, туманним горам та магічним водоймам своєї Батьківщини молодого українського фотографа Євгена Самученка. Книга містить розкішні широкомасштабні ілюстрації українського ландшафту, обрій якого змінився з настанням темних часів. Унікальні пейзажні знімки, зроблені з висоти пташиного польоту, демонструють красу, велич та цілісність українських краєвидів, характерними атрибутами яких є степи, плоскогір’я, низовини та гори. Лемурійське озеро на півдні країни, світлина якого послугувала художнім оздобленням палітурки, вражає своїм рожевим кольором та солоністю, що перевищує вміст солі в Мертвому морі. Гори Карпат на заході України захоплюють красою та одвічною містичністю. Розлогий степ, переповнений козацьким духом,– продовження великого євразійського степу, що простягається кількома країнами Східної Європи.

 

A LIFE THAT NEVER STOPPED

Автор: Мушег Циронян

Столиця, немов серце країни, ніколи не перестає битися ні на військовому, ні на культурному фронті. Жагу людей до життя у рідному місті попри виклики війни зазнімкував київський митець Мушег Циронян. Герої світлин, що стали невіддільною частиною фотодокументальної історії воєнного життя Києва,– різні люди, яких об’єднало спільне горе. В артбуці поєдналися люди з різних сфер, серед них є й відомі особистості, як-от Ніна Матвієнко, Ада Роговцева, Іван Фролов, Monatik – усі вони продовжують працювати задля Перемоги. «Фотографія завжди містить історію, водночас не потребуючи додаткових слів. Так і має бути у мистецтві. Світлини– це фрагмент або окремий епізод із життя людини: особистого, професійного, громадського, волонтерського, творчого, спонтанного чи запланованого, такого, яким воно є: без фільтрів, без гриму, без антуражу»,– натхненно розповідає митець.

UKRAINE RISING: CONTEMPORARY CREATIVE CULTURE FROM UKRAINE

Авторка: Люсія Бондар

Сучасні українські контексти часто лишалися маловідомими для іноземної аудиторії, однак із початком повномасштабної війни цікавість світової спільноти до України як держави та культурного феномену зросла. Настав час відкривати багатство національної культури крізь призму світів дизайну, фотографії, моди та інших видів мистецтва. Книга, створена у співпраці німецького видавництва Gestalten з видавницею Люсією Бондар, має на меті стати повноцінним та авторитетним гідом сучасною культурою України. Ukraine Rising демонструє, який вигляд має музика на папері, архітектура у малюнку, а фотографія у формі тексту. Розповідає про людей, які формують контексти, поєднують традиційні ремесла, матеріали та естетику із сучасним, космополітичним світоглядом, як-от Євген Клопотенко; про українські модні бренди, серед яких Gunia Project, BEVZA, Litkovska, KseniaSchnaider.

THE BEAST OF WAR. NAЇVE ART FROM UKRAINE

Від початку війни особлива увага прикута до зразків українського наївного мистецтва, відомими представниками якого є Марія Примаченко, Параска Плитка-Горицвіт, Поліна Райко, Григорій Ксьондз, Катерина Білокур та інші видатні художники. 25 лютого 2022 року Іванківський краєзнавчий музей, де зберігалося близько 25 картин авторства Марії Примаченко, було знищено через російські обстріли, тож спадщина зазнала непоправних втрат. Частину творів з охопленої полум’ям будівлі музею врятували місцеві жителі. Каталог було видано до тематичної виставки у швейцарському Санкт-Галлені директоркою Open Art Museum Монікою Яґфельд спільно із засновницею «Родовід-Галереї» Лідією Лихач. Метою реалізованого проєкту є ознайомлення світової спільноти з українською культурною ідентичністю крізь призму наївного мистецтва, що захоплює щирістю, простотою та зрозумілістю сюжетів.Титульною роботою каталогу, що містить акценти на деталях представлених робіт поокремо, є однойменний твір «Звір війни» Марії Примаченко.

УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТРАЛЬНИЙ КОСТЮМ ХХ–XXI СТОЛІТТЯ. ЕСКІЗИ

Театральне мистецтво, зокрема така його складова, як театральний костюм,– вагома частина національної культури. Вбрання втілює історичні контексти на сцені, розуміння естетики відповідно до мистецьких течій та самобутні традиції. Художній альбом демонструє різноманіття та розвиток театрального костюма та графіки впродовж 100 років на прикладі ескізів найвидатніших художників-сценографів України, як-от Олександра Екстер, Василь Кричевський та Анатоль Петрицький. Значна частина художніх робіт, представлених у виданні, зберігається у фондах Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Деякі ескізи опубліковані вперше, інші ж є візитівками українського мистецтва. На сторінках видання представлено роботи 22 художників різних поколінь і мистецьких кіл: як класиків української сценографії, так і сучасників, які працюють із театральним костюмом вже у XXI столітті.

 

THE ART OF UKRAINIAN SIXTIES

Автори: Ольга Балашова, Лізавета Герман

Шістдесятництво – це феномен, який позначає унікальну мистецьку та громадянсько проактивну епоху 60-х років ХХ століття. Період виокремлюється сформованою опозицією осередку української інтелігенції, якій вдалося впроваджувати мистецьку та політичну діяльність у часи тоталітарного режиму. Видання окреслює панораму мистецтва 60-х, пояснює виклики, які поставали на той час перед художниками, та врешті робить зріз сучасного українського мистецтвознавства. Основою стали 15 історіографічних текстів про найбільш значущих художників-шістдесятників, серед яких Алла Горська, Віктор Зарецький, Григорій Гавриленко, Павло Бедзир та інші. Монографічні статті доповнюють тексти про офіційні художні практики, які отримали в цей період імпульс до помітного формального оновлення, – графіка, монументальне мистецтво та скульптура. До книги увійшло понад 400 репродукцій творів та архівних матеріалів.

«ДО ПО»

Автори: Павло Маков, Борис Філоненко

Митці завжди вдавалися до пошуку утопічних образів майбутнього, зокрема його міст. В авторській книзі художник Павло Маков, автор проєкту «Фонтан виснаження», що представляв український павільйон на Венеційській бієнале 2022 року, пропонує свою футуристичну гіпотезу про те, що у найближчі десятиліття держави втратять свою визначальну роль, поступившись місцем великим містам. Оповідачі – створені глибоким друком райони уявного міста До По, розділеного на 64 рівні ділянки, жодна з яких не повторюється, та рисунки планів реальних та уявних міст з вільною забудовою з кишенькового нотатника художника. Зображення переведені у векторний формат, розташовані по різні боки розвороту та переплетені спільними доріжками. Кожен, опиняючись на роздоріжжі уявного та реального, потрапляє у пограниччя, що, за Маковим, і визначає Місце – присутність між реальністю і мрією.

«НОВА ҐЕНЕРАЦІЯ» І МИСТЕЦЬКИЙ МОДЕРНІЗМ В УКРАЇНІ

Автор: Мирослава Мудрак

 Український авангард, розвиток якого припав на першу третину ХХ століття, поволі, але виборює своє місце в контексті світового модернізму. Національне мистецтво того часу розвивалося в загальноєвропейській тенденції модернізму та італійського футуризму, що зумовило появу пласту таких митців, як Михайль Семенко, Василь Єрмілов, Борис Косарев, Анатоль Петрицький, Дан Сотник і багатьох інших. Саме ці персоналії стали героями книги, творчість яких ґрунтовно досліджується у трьох взаємопов’язаних розділах. «Жвавий обмін ідеями між українськими письменниками й художниками, кінорежисерами і фотографами, сценографами і графіками, театральними режисерами й архітекторами, зразки якого бачимо на сторінках «Нової ґенерації», демонструє, яким насправді був модернізм початку ХХ століття в Україні – надзвичайним, неповторним»,– зазначає Мирослава Мудрак.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).