Минулого вересня Дім Cartier вперше представив у Києві колекцію високого ювелірного мистецтва Sixieme Sens. Не змарнувавши можливість, Cartier запросили рестораторку та громадську діячку Марію Дідковську, яка втілює цінності бренду, приміряти унікальні прикраси та підібрати до них кутюрні вбрання з її власної колекції. З цим завданням наша героїня впоралася бездоганно, а також поділилася думками про стійке сприйняття і силу краси, творення, кохання та повагу. Напередодні новорічних свят саме час запланувати переоцінку цінностей не лише багатокаратних, а й духовних.
Сережки Évasions Joaillières, біле золото, перли, діаманти, CARTIER HIGH JEWELRY
«ПАРУ РОКІВ ТОМУ Я Б СКАЗАЛА, що ПРИКРАСИ – ЦЕ АКЦЕНТ. Зараз Я СКАЖУ, ЩО це ВИРАЖЕННЯ СЕБЕ, АЛЕ ЧАС ВІД ЧАСУ...»
З Машею ми знайомі більше десяти років, і кожна приватна зустріч або подія, ініційована нею, перетворюється на свято: «Все це спроба цінувати свій час, проживати його інакше. Я не створюю свято, я святкую життя! І залучаю до цього інших людей». Маша перебуває у постійному русі: підготовка до десятиліття її дітища Citronelle, ініціативи фонду «Відкрита музика міста», концерт Стівена Рідлі у парку Шевченка, довгоочікуване відкриття бару та турботи дружини, дочки і мами. Яка ж рушійна сила? «Думала випити чаю, але вип’ю шампанського, – продовжує розповідь Марія за столиком Saint Bar. – Мною рухає любов до людей, бажання залишити помітний слід після себе. Слід не у формі пам’ятника собі, а у формі тих добрих справ, що ти робиш. Мною рухає краса як базова цінність. Я вірю в те, що вона покращує якість життя у відчуттях. Адже варто впустити її важливість у своє життя, і все відразу стане інакше! Мною рухає повага. До людей, прагнень, вчинків та до самої себе. Адже навіть кохання без поваги довго не проживе».
Спідниця та жакет, власність моделі. Кольє, браслет, сережки Cactus de Cartier, жовте золото, смарагди, рубіни, діаманти, CARTIER HIGH JEWELRY
У 17 років до Марії прийшло усвідомлення того, як захопливо створювати образи самій: «З дитинства я спостерігала, як мама вигадувала та шила вбрання для себе і нас із сестрою. По-перше, це були унікальні, штучні речі. По-друге, вони відрізнялися від усього, що продавалося на той момент у магазинах. Я ж вирішила не відставати: таємно брала відрізи тканин із маминих запасів. Кроїти я не вміла, тому збирала сукні відразу на собі, зшивала, обрізала, скручувала. То був мій перший кутюр! (Сміється.) Я отримувала космічну насолоду від того, що могла виражати себе і бути несхожою на інших».
Сукні сьогоднішньої Маші сміливі, характерні для її усталеного стилю. Пристрасть до вінтажного вбрання Сен-Лорана започаткувала колекцію коктейльних суконь, що уособлюють жіночність, елегантність і витонченість, які сьогодні все складніше побачити на подіумах: «Все моє життя я помічала та вбирала красу, тому зараз не бачу себе без неї. Для мене дуже важливо, щоб сукні не були усередненими, зрозумілими. Я підкреслюю їх аксесуарами, взуттям, зачіскою. Загалом весь образ є продовженням людини, виділяє її, робить самобутньою. Суть у тому, щоб не ховатися за яскравими барвами, а завдяки їм нести своє справжнє єство.
Сукня, MAGDA BUTRYM. Каблучка [Sur]naturel, біле золото, халцедон, смарагди, онікс і 108 діамантів; cережки Panthère de Cartier, платина, перли, онікс, діаманти; годинник, механізм з ручним підзаводом, біле золото, діаманти, смарагди, онікс, CLASH DE CARTIER
У мене є колекція унікальних українських нарядів, музейних експонатів, які я купую. Навіщо вони будуть лежати і припадати пилом, якщо я можу давати їм нове життя, комбінуючи їх із чимось ультрамодним? У нас у країні унікальні витоки та безліч старовинних деталей, які сьогодні простежуються в колекціях Isabel Marant, Celine або Max Mara. І важливо нам, українцям, нести свою культуру далі».
На сучасну моду та соціальний порядок денний Маша нарікає: «Я не фанат фемінізму. Хоча я й поважаю прагнення жінок реалізуватися нарівні з чоловіками, але вважаю, що безглуздо впадати у крайнощі, адже так приємно, коли чоловік притримає двері, подасть пальто, руку, привстане, коли ти увійдеш до приміщення. Як чоловікам іще виявляти турботу про нас? Хіба це погано?
Те, який вигляд має та як несе себе жінка, – трансляція її внутрішнього стану. Одяг дає жінці можливість викликати у чоловіка емоції захоплення чи здивування. Це ж так чудово – викликати емоції! Я співаю оду красі та виступаю проти всього неприродного, за повернення жіночності всупереч позиціям суспільства. Сьогодні в соціумі все менше манер і культури спілкування. Мода нав’язує оверсайз, потворні кросівки та худі. Тому, коли ти захочеш відчинити перед такою дівчиною двері, замислишся, чи не образить її це.
Сукня, власність моделі. Кольє Faune et Flore de Cartier, платина, сапфіри, діаманти Сережки [Sur]naturel, біле золото, смарагд, халцедон, онікс, діаманти, CARTIER HIGH JEWELRY
Мій зовнішній вигляд – це не тільки мій почерк, а й своєрідний протест проти ультрасучасних трендів, які просуваються кимось, на спрощення і нейтралізацію краси як такої. З іншого боку, заможні міленіали носять каучукові прикраси, куплені за ціною прикрас Graff. Як на мене, це чистої води випендреж. Все інакше, але так само. Я хочу, щоб увага до деталей була справжньою цінністю праці та дарувала людині інше відчуття себе».
На питання про те, які у Маші стосунки з коштовностями, вона відповідає швидко і не замислюючись: «Я одружена з головною коштовністю. І ще два діаманти підростають у нас вдома». Тут і не посперечаєшся, але повертаю її в русло любові до хрестоматійних прикрас: «Пару років тому я б сказала, що прикраси – це акцент. Зараз я скажу, що це вираження себе, але час від часу. Очевидно, що я не маю стандартних прикрас – у цьому моя натура. На сьогоднішній день у мене, мабуть, найбільша колекція дуже яскравих прикрас із напівдорогоцінного каміння. Як кажуть, вибух мозку. Навколо цього вибудовується весь образ.
Сукня, BALENCIAGA. Браслет Panthère de Cartier, біле золото, смарагди, онікс, діаманти Кольє, платина, діаманти. Кольє [Sur]naturel, біле золото, смарагд, халцедон, онікс, діаманти, CARTIER HIGH JEWELRY
«МІЙ ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД – це НЕ ТІЛЬКИ МІЙ почерк, А Й СВОЄРІДНИЙ ПРОТЕСТ проти УЛЬТРАСУЧАСНИХ ТРЕНДІВ, ЯКІ ПРОСУВАЮТЬСЯ КИМОСЬ, на СПРОЩЕННЯ І НЕЙТРАЛІЗАЦІЮ краси ЯК такої»
Прикраси зазвичай великі, акцентні. Завдяки їм, упевнена, в мене і склався свій почерк. Ці речі завершують образ, роблять його збиральним. З віком я стала поповнювати колекцію меншими екземплярами для випадків, коли хочеться бути менш помітною. А коли мені знову хочеться підривати та фонтанувати, повертаюся до основи колекції. (Сміється.) І тут важливо не ховатися за брендами, найдорожчими речами у світі, а саме відшукати щось своє. Не важливі час доби чи свято. Головне, щоб це не було маскою, щоб ти цим не прикривався, а випромінював власне світло».
Цікавлюся, чи близька Маші історія кохання в коштовностях, як в Елізабет Тейлор і Річарда Бертона, наприклад: «Це для мене занадто великі історії! (Сміється.) Я не можу сказати, що я розпещена. Але мені пощастило в тому, що чоловік завжди каже мені «так». Напевно, саме тому мої бажання завжди адекватні. (Сміється.) Ми живемо в реальному світі, у Києві, а не в Лондоні, Парижі чи Нью-Йорку. Тому в нашій родині немає таких дурних моментів: купити, щоб лежало у сейфі. Тут панують адекватність та розуміння навколишнього середовища. Ну навіщо мені ці речі? Якби я була принцесою Монако, я була б зобов’язана це мати. А якщо я Маша, яка має інші завдання, то є й інші способи порадувати себе саму, даючи щось дуже важливе іншим».
Сукня, DATUNA. Каблучка, платина, смарагд, діаманти; кольє, біле золото, діаманти, CARTIER HIGH JEWELRY
Напередодні свят світ прискорюється в рази, всі кудись мчать і нічого не встигають – все заради новорічної ночі. Без чого ж не обходиться Машине свято? «Для мене це величезна ялинка, Дід Мороз. Найчастіше ним був мій тато, тепер це мій чоловік – як продовження традиції. Цукерки на ялинці – це також із дитинства. Я збираю в себе якнайбільше коханих людей, прикрашаю будинок, прикрашаю стіл, вбираюся сама, дарую якнайбільше подарунків усім, кому можу подарувати. І роблю хоча б одну добру справу для того, хто цього дуже потребує. І якщо раптом ми не разом, рівно опівночі я завжди дзвоню батькам».
Для столиці Марія Дідковська давно стала еталоном гарного смаку, шанування сімейних традицій, любові до мистецтва та всього того, що ми вміщуємо у поширене поняття art de vivre. Тут і французька гастрономія, і класична музика, а тепер і Saint Bar, який за тиждень з моменту відкриття закохав у себе всіх сибаритів: «Щодня я чую від гостей, що вони почуваються героями фільму «Опівночі в Парижі» і не хочуть звідси йти. Ми створили місце як окремий світ для зустрічі з однодумцями. Тут свої правила, концепція, зосередження self-made персон, які бажають і здатні змінити світ на краще. Ми поділяємо цінності та поважаємо інших людей. Є й більш амбітне завдання – перезавантаження світського суспільства. Вхід у світ. Я хочу, щоб наші гості стали породженням нового світського суспільства, гордо несли себе, а не ховалися за чимось».
І на прощання пропоную Маші скористатися машиною часу і вибрати для життя будь-яку з епох: «Мені цікаво повернутися в минуле з погляду картинки. Я набралася б, як у музеї, цих видів, звуків, краси. Я побувала б у всіх епохах, крім тих, де була війна. А для життя я обрала б тільки сьогодні. Я на своєму шляху, де можу зробити багато добрих речей. Сьогодні я можу щось змінити».
Текст: Олексій Нілов
Фотограф: Данил Каістро
Стиліст: Марія Дідковська
Зачіски: Ганна Горюк
Макіяж: Анастасія Каменська
Читайте также: Актриса Энди Макдауэлл: "Я никогда не стеснялась своего возраста"