Відвертість першої леді Бетті Форд, стрічка Евелін Лаудер та інша історія «рожевого» місяця

Матовий глянець
13.10.2023
ТЕКСТ: Єлизавета Бабец
ПОДЕЛИТЬСЯ
Місяць поширення інформації про рак молочної залози
ПОДЕЛИТЬСЯ

Рак молочної залози — найпоширеніше онкозахворювання серед жінок. Щорічно в Україні діагностують близько 15 000 випадків хвороби в жінок, ще 100 — серед чоловіків. У всьому світі жовтень вважається місяцем поширення інформації про рак грудей як пропагування своєчасного виявлення захворювання.

Своїми соціальними кампаніями бренди зафарбовують найбільші банери мегаполісів, благодійні фонди проводять безкоштовні діагностування, а знаменитості та лідери думок одягають рожеві стрічки для вираження своєї підтримки. Чому жовтень щороку стає «рожевим» місяцем і як розпочалася всесвітня акція поширення інформації про рак молочної залози, нижче.

Без табу

У 1974 році першій леді США Бетті Форд діагностували рак молочної залози. Захворювання на той час було табуйованим — у некрологах писали: «померла від довготривалої хвороби». Тоді біопсія проводилася на хірургічному столі, а жінки йшли на операцію не знаючи, прокинуться вони з грудьми чи без. Лише в 1971 році в США почали дослідження, що місцеве видалення молочної залози може бути таким же ефективним, як і радикальна хірургія.

Відкритість Бетті Форд щодо раку грудей було революційним. Це дозволило ЗМІ говорити про захворювання без табу та попереджувати жінок про важливість вчасного діагностування. 

«Зі мною все було гаразд, а наступного дня мене поклали до лікарні на мастектомію. Це змусило мене усвідомити, скільки жінок у країні можуть опинитися в такій ситуації. Я вирішила відкрито обговорити мою операцію щодо раку молочної залози. Усі жіночі життя перебувають під загрозою», – розповідала дружина 38-го президента США.

Бетті Форд перенесла успішну операцію та загинула природною смертю 8 липня 2011 року в віці 93 років. Всенаціональне висвітлення першою леді своєї хвороби змінило ставлення до проблеми, спонукавши до обстеження та врятувавши тисячі жінок по всьому світу.

Початок кампанії

У жовтні 1985 року в партнерстві з Американським онкологічним товариством уперше розпочався Місяць раку молочної залози. До підтримки акції доєдналась і сама Бетті Форд, яка проводила конференції з метою поширення мамографії як ефективного методу діагностування хвороби. З того часу саме жовтень став місяцем інформування такого захворювання, як рак грудей. Наразі акцію підтримують більшість країн світу, серед яких й Україна.

Історія рожевої стрічки

Перша стрічка, створена для привернення уваги до раку молочної залози, з’явилася завдяки американці Шарлотті Хейлі, що зіштовхнулася з захворюванням своєї мами та бабусі. Вона змайструвала петлі тоді ще персикового кольору з прикріпленою запискою: «Річний бюджет Національного інституту раку становить $1,8 мільярда, з яких лише 5% йдуть на профілактику раку. Допоможіть нам розбудити наших законодавців та Америку, одягнувши цю стрічку».

Рожеві ж стрічки першими випустив журнал Self Magazine, який на той час керувався Евелін Лаудер, дружиною сина Есте Лаудер. Евелін не лише запустила масове виробництво атласного символу, вона стала ініціатором поширення інформації про рак грудей, забезпечувала медіа-підтримку, проводила конференції та сприяла відкриттю зборів для фондів.

Лаудер разом з головним редактором Self Magazine Александрою Пенні були тими, хто створив дизайн широко відомої зараз рожевої стрічки. А сталося це після відмови Шарлотти Хейлі співпрацювати з виданням через думки про комерційні мотиви жінок, що не завадило символу стати всесвітнім знаком вчасного діагностування та боротьби з раком молочної залози.

 

Читайте також: Аутизм-френдлі суспільство: як українські фонди допомагають дітям у спектрі аутизму подолати наслідки війни

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).