19 вересня народилася Оксана Забужко — видатна й одна з найвідоміших сучасних українських письменниць і літературознавиць. Твори авторки, нагородженої орденом Княгині Ольги III ступеня, перекладені більш ніж 20 мовами та входять до рейтингів найважливіших за доби незалежності України.
З нагоди дня народження Оксани Забужко L’Officiel Online згадує її знакові книги, що має прочитати кожен.
«Польові дослідження з українського сексу»
«Польові дослідження з українського сексу» — культова й резонансна праця Оксани Забужко, що вийшла друком у 1996 році й значно вплинула на українську культурну сцену. За рейтингом Українського інституту 2021-го, вона складає тридцятку найзнаковіших книжок часів незалежності. Праця була перекладена на понад 15 мов.
Головна героїня книги — українська викладачка й поетеса в американському університеті, на ім’я Оксана. Роман розповідає про її складні стосунки із митцем Миколою К. У стилі «потоку свідомості» головна персонажка до того ж емоційно, не хвилюючись про цензуру, порушує питання ролі жінки в сучасності та національної свідомості.
«Найдовша подорож»
Знаковий есей «Найдовша подорож» Оксани Забужко передусім розрахований на іноземну аудиторію. А втім, його сутність не менш важлива для українського читача. Книжка є відповіддю на питання: чому посеред Європи розгорнулася війна. У «Найдовшій подорожі» Оксана Забужко розглядає причини російсько-української війни крізь два часових виміри — тридцятилітній і трьохсотлітній, перемежовуючи їх власними промовистими спогадами.
«Музей покинутих секретів»
«Музей покинутих секретів» — важливий роман у творчості Оксани Забужко, який розповідає історію трьох поколінь в Україні від 1940-х років до 2004-го. Це історія про кохання, зраду та історичну пам’ять.
Його події розгортається довкола журналістки Дарини Гощинської, котра знаходить стару фотографію. На ній — Олена Довгань, вбита членкиня Української повстанської армії. Героїня вирішує створити про неї документальний фільм. Подруга й мисткиня Дарини Гощинської гине в автокатастрофі. Що об’єднує трьох жінок? Чому вони загинули? Секрети розплутуються в розслідуванні.
«Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій»
«Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій» — ще одна праця Оксани Забужко, що увійшла до рейтингу тридцяти найзнаковіших книжок часів незалежності 2021-го за версію Українського інституту. У ній авторка досліджує постать Лесі Українки та її невідомі грані як людини та інтелектуалки, приховані століттями. Тут особистість Лариси Косач — ключ у пошуках «України, яку ми втратили».
«Планета полин»
У «Планеті полин» зібрані найважливіші есеї Оксани Забужко від кінця 90-х до 2020-х років. Вони присвячені подіям і людям, яких письменниця вважає культурно знаковими для сьогодення. Збірка стала переможцем нагороди Книга року BBC у номінації «Есеїстика» 2020-го. Вона розділена на три розділи, які розповідають, зокрема, про Софію Яблонську, Катерину Білокур і Соломію Павличко.
Читайте також: Код незламності: що треба знати про Аллу Горську — українську мисткиню, яку знищив КДБ