The Prada Effect: 3 легендарні колекції Міуччі Пради

Статьи
10.05.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Фундаторка інтелектуальної моди
ПОДЕЛИТЬСЯ

10 травня своє 75-річчя відзначає Міучча Прада, молодша внучка Маріо Прада, завдяки якій дім шкіряних виробів і аксесуарів став високошанованим флагманом моди. Сьогодні дизайнерка є однією з найавторитетніших фешн-постатей у своєму поколінні, а для її впливової діяльності, хай то буде особливий підбір моделей на показі чи звернення до стилю 50-х, що одразу знаходила тисячі «послідовників», навіть сформували термін The Prada Effect («ефект Prada»). Інтелектуальна мода, ugly chic («потворний шик») і мінімалізм — все це притаманно дизайнам Міуччі Пради, які сьогодні перебувають на піку слави. 

«Мода культивує кліше краси, але я хочу їх розірвати на шматки», — говорила дизайнерка про свій одяг. З нагоди дня народження Міуччі Пради ми згадуємо її 3 легендарні колекції — від часів дебюту до сучасності. 

Перша колекція: Prada осінь-зима 1988/1989

Колекція осінь-зима 1988/1989 стала великим початком як для 39-літньої Міуччі Пради, адже вона була її дебютною, так і для Prada, адже це була перша презентація прет-а-порте в історії дому. На тлі сонячної зали з розкішними люстрами моделі з’являлися в мінімалістичних, маскулінних і мілітарних ансамблях, які були безумовним переосмисленням чоловічої моди. 

Сірі, чорні й коричневі речі нагадували уніформу — ідея «спеціального одягу» ще неодноразово з’явиться в колекціях Міуччі Пради. На той час представлена утилітарність одягу дизайнерки фактично стає антидотом в італійській фешн-індустрії, що була зосереджена на помітній розкоші й пишності.

Усе в нейлоні або осінь-зима 1994/1995

«Несподівано нейлон почав здаватися мені більш інтригувальним, аніж кутюрні тканини», — говорила Міучча Прада. «Я вирішила представити його на подіумі, і він кинув виклик, навіть змінив традиційне і консервативне уявлення про розкіш. Я досі одержима ним». 

Нейлон — лискучий, міцний і функціональний — ще із 80-х став елементом впізнаваної естетики Prada, яку зацементувала дизайнерка. Так, у колекції Prada осінь-зима 1994 цей матеріал став фундаментом для численних образів: мілітарних курток і топів, які не втрачаючи фемінності, були поєднані зі спідницями A-силуету й грубими високими чоботами.

«Потворний шик»: Prada весна-літо 1996

Колекція Prada весна-літо 1996 під назвою «Банальна ексцентричність» стала несподівано революційною для фешн-індустрії. Так, на показі того сезону моделі крокували в химерних образах авторства Міуччі Пради. Палітра складалася з болотяних, зеленуватих й жовтуватих кольорів, численні принти відсилали до 50-х, а матеріали речей нагадували, за словами самої дизайнерки, дешевий домашній текстиль. 

«Потворне тут», — так описала колекцію лауреатка Пулітцерівської премії Робін Гівхан для Washington Post у 1996 році. Хоч на той час ці дизайни Міуччі Пради були контроверсійними, з часом вони отримали статус культових, надихаючи покоління дизайнерів і формуючи нову естетику ugly chic («потворного шику»). «Потворне — це привабливо, потворне — це цікаво... потворне — це людина», — говорила дизайнерка.

Читайте також: Як киянка Валентина Саніна-Шлее творила високу моду в Америці

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).