Що потрібно знати про Матвія Вайсберга перед відвідуванням його виставки в музеї Ханенків

Искусство
18.09.2020
ТЕКСТ: Уляна Кухарук
ПОДЕЛИТЬСЯ
Готуємось до перегляду
ПОДЕЛИТЬСЯ

Осінній сезон у музеї Ханенків розпочався персональною виставкою київського художника Матвія Вайсберга. Відкриття цієї виставки стало унікальним явищем, адже вперше в експозицію музею були включені роботи сучасного художника. То хто такий Матвій Вайсберг, чиї роботи можуть стати поруч із перевіреною класикою, та що потрібно знати, перш ніж побачити виставку?

1. Вайсберг працює в жанрах сюжетного живопису, портрету, пейзажу, натюрморту, анімалістики, а з його іменем пов’язують поняття «ар’єргард» у мистецтві. У широкому сенсі ар’єргард означає захист, у творчості – збереження фігуративності на противагу цілковитій абстракції. 

Дон Кіхот і Санчо Панса в тумані. Із циклу «А вітряки-то стоять, Санчо» (2019)

2. Художник пише «серіями», які складають єдине дослідження, адже мистецтво – один із способів пізнання. Серед найвідоміших серій - «Стіна», що була написана у 2014 році під впливом особистих вражень та переживань під час Революції Гідності. 

3. За всю мистецьку практику Матвія Вайсберга нараховується вже кілька десятків успішних виставок в Україні, Німеччині, США, Великобританії та ін. Цьогоріч представлений живопис із циклу «Штудії» та живописні роботи із серії про Дон Кіхота, яка, до слова, експонується вперше.

4. Виставка відкривається для відвідувача «штудіями» – роботами, що написані за мотивами картин старих майстрів. Сутність штудіювання полягає в багатьох речах, зокрема рефлексії, образному аналізі, пошуках композиції, колірного рішення тощо. Твори Вайсберга написані за прототипами, але врешті відриваються від них та живуть самостійно, повноцінно. 

Штудія до картини Жоржа де Латура «Новонароджений» (2005)

5. Найперше на виставці привертає увагу триптих присвячений Пітеру Брейгелю, із циклу «Слабкий антропний принцип», для якого прототипом слугувала картина «Мисливці на снігу» (1565). Настрій, зимовий колорит нагадують живопис фламандця, при цьому полотна практично абстрактні. 

Штудія до картини «Флорентійська школа. П’ять майстрів флорентійського Відродження: Джотто, Учелло, Донателло, Манетті, Брунеллескі» (2003)

6. Решта робіт Вайсберга, що представлені, не позбавлені фігуративності: проглядаються силуети коней та вершників у штудіях до картин Паоло Учелло, у темних кімнатах стоять при світлі свічки помаранчево-червоні люди з картин Жоржа де Латура.

7. Спеціально для виставки Матвій Вайсберг написав штудію до картини Хуана де Сурбарана «Натюрморт із млинком для шоколаду» (1640), яка знаходиться в постійній експозиції музею Ханенків. «Штудія» розміщена поряд зі своїм прототипом. Таким чином відбувається буквальне включення твору сучасного художника в один ряд з роботами старих майстрів. 

Штудія до картини Хуана де Сурбарана «Натюрморт зі збивачем для шоколаду» (2020)

8. У творчому життєписі митця важливу роль грає книга, і сам художник признається, що йому властива «певна літературність». Серія про Дон Кіхота та Санчо Пансу виникла з текстуального, роману Сервантеса, та візуального – ілюстрацій Доре, що супроводжували перше французьке видання. Вони лежать поряд та складають єдину основу, на якій розгортається тема «донкіхотства». У монотипіях, і так само в живописі, важливе місце займає лінія, яка формує простір та сюжет. 

Автопортрет (2018)

9. Розміщення цієї серії в залі музею Ханенків не є випадковим, адже на другому поверсі знаходиться кімната зі шпалерами про Дон Кіхота – одного з улюблених персонажів Богдана Ханенка. 

10. Виставка продовжуватиметься до 27 вересня, а по завершенню до неї буде створений каталог.

Читайте также: Культурная программа: Куда пойти в Киеве в сентябре

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).