ПРОМОВИ, ЩО НАДИХАЮТЬ: Микола Амосов

Искусство
10.11.2015
ТЕКСТ: admin
ПОДЕЛИТЬСЯ

Виступ кардіохірурга Миколи Амосова на лекції у Києві в 1945 році Я вважаю, що моє життя вдалося. Якщо б була інша можливість його прожити, я б все одно обрав цей шлях. Хоча спочатку хірургом я взагалі не збирався працювати. Однак саме ця справа зайняла 80% моєї енергії. Можливо, якщо б я її спрямував на свої початкові

ПОДЕЛИТЬСЯ

amosov

Виступ кардіохірурга Миколи Амосова на лекції у Києві в 1945 році

am-7

Я вважаю, що моє життя вдалося. Якщо б була інша можливість його прожити, я б все одно обрав цей шлях. Хоча спочатку хірургом я взагалі не збирався працювати. Однак саме ця справа зайняла 80% моєї енергії. Можливо, якщо б я її спрямував на свої початкові цілі – природничі науки та кібернетику, то  досяг би більшого. Але хірургія мене так захопила емоційно, що і зараз не відпускає. Вона зробила мене і щасливим, та й не щасливим водночас. Бо вже так людина створена, що щастя її тим і вимірюється, якщо в нього безхмарне щастя, то він його ніколи не помічає. А якщо його життя побудоване на провалах та зльотах, то людина вже розуміє ціну радощів. І ось та сама хірургія для мене і була цією діаграмою, так я відчув, що можу бути  корисним  людям. Бо можна науку популяризувати, дисертації захищати, але відчуття, що ти потрібен людям – це лише медицина і педагогіка.  Навіть політичний діяч не відчуває такого прямого контакту з людьми. Але водночас медицина у мені викликає і постійне відчуття провини перед тими, кого не врятував, а кого, можливо, і відправив на той світ через помилки, які, звісно, були. 

Я давно вже збираюся все кинути, але щоразу цього не роблю. Пам’ятаю, як ще був малим асистентом і допомагав  оперувати у Пітері. А там ці чарівливі білі ночі, і ось я дивлюся у вікно і думаю, яка ж краса, а ми тут, разом з ним помираємо. Як я тоді заздрив людям які просто гуляють за вікном. Хемінгуей казав: «Як я хочу працювати, я вже не можу, а так як можу — я не хочу». Коли так станеться, тоді і піду. 

Взагалі зараз мене цікавить лише чи з розвитком технологій та виробництва, вистачить людині розуму не зіпсувати свою планету назавжди.

А щодо порад…Ось ви тут зібралися і вважаєте, що багато з вас будуть виконувати якісь  поради? Якщо хоч 1% будуть, то я скажу, що коефіцієнт корисної дії моєї лекції був достатньо високий. Навіть більше за мій операційний день, бо все ж таки тут зібралося багацько людей. І хоч якщо 1% зробляться здоровими і це не погано.

am-6

Ну ось, а побажати я вам можу якраз здоров’я. Це знаєте дуже приємно. Все, будьте здорові!

(Виглядає так ніби Амосов вже завершує щойно розпочату лекцію, однак на сцені з’являється чоловік, який передає папірці з питанням із зали)

Товариші, час пізній, всім набридло вже сидіти. Я попереджаю, я не буду відповідати на питання про хвороби. У кожного з вас вони є, кожен зараз почне мене силувати питаннями, як їх лікувати. У вас є свої лікарі, тож прошу до них. Я розповім лише про здоров’я.

Починає зачитувати записки.

— Які наукові обгрунтування має запропонований вами тижневий комплекс?

(Питання стосується  розробленого Амосовим спортивного комплексу «1000 рухів» )

— От обов’язково вам наукові обґрунтування потрібні! Воно складається з виміру споживання кисню, динаміці частоти пульсу, хвилинного обйому, усі ці обґрунтування загалом зроблено. Але я сам підкреслюю, що мій комплекс нітрохи не краще за всі інші комплекси. А якщо ви будете бігати- це взагалі краще будь-яких інших вправ. Тому не очікуйте від мене інновацій, все вже давно винайдено і відомо. 

— Скільки потрібно спати студентові?

— Лише молодь вміє задавати такі, дуже сильно наукові, питання. 6 годин щодня протягом 5-ти років навчання – це мало? Та якраз, але ж ви по 10 годин спите! 

— Чи шкідливий різкий ріст фізичної активності та її спад для здорового серця…

— Для здорового ніщо не шкідливо.

am-5

— (дочитує)…при цьому іноді спостерігається аритмія та інші неприємності.

— Ой, та не звертайте уваги!

— Чи не шкідливий біг при зниженому тиску?

— Ні, не шкідливий…(роздивляється папірці) А далі вже стільки особистих послань мені написали. Скільки мені років? – 57. –Як ви себе почуваєте? – Та здоров. – Скільки годин в день працюєте? — Та скільки прийдеться, скільки буде потрібно. – Чи вважаєте ви себе здоровим? – Я- то вважаю, але болячки є. Я ж фізкультуру ніколи не любив, мені довелось робити вправи. Хірург дуже довго вистоює на операціях, тому у мене є професійна хвороба – зрощення хребців. Ось у черзі я б і 20 хвилин не простояв би- втомився, а у операційній можу і 8 годин пробути і не помічу.  

— Які продукти допомагають вам підтримувати свою форму?

(Довга пауза, зал сміється)

— Ікра, товариші! Лише ікра!

am-4-2—  -Паління та алкоголь…Ба, та це пише той же студент, що і про сон питав…Паління та алкоголь – це шкідливо? Без сумніву! Я не палю, від алкоголю вберігаюся. То, може, досить? Ви знаєте, як в нас роблять трансплантацію органів? Та навіть не сподівайтеся на неї. От ви думаєте, можна не займатися здоров’ям, а потім вам нирки, серце, мізки і інше пересадять. Та не розраховуйте на це! Це справа дуже ненадійна. Краще самостійно попіклуйтеся.  

Підготувала Єлизавета Даниловська

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВЕЩЬ ДНЯ
02.12.2022
Ruslan Baginskiy
"The hat". Crystal Edition
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).